Czytaj więcej...Matka Boska Rawicka, obraz Carla (Karla) Wohnlicha (1824-1885) został namalowany w 1871 r. Artysta ten studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, tworzył też we Wrocławiu i Dreźnie. Obraz Matki Boskiej Rawickiej, nawiązujący w warstwie malarskiej do „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela, czczony był przez tutejszych mieszkańców jeszcze zanim wybudowany został kościół. Świadectwem otrzymanych łask i wysłuchanych modlitw przez Matkę Boską Rawicką są wota.

Czytaj więcej...„Przeto wszystkie narody, co ziemię osiędą,
Odtąd błogosławioną mnie nazywać będą".

Najświętsza Panna Maryja, Święta Boża Rodzicielka. Pod Jej obronę uciekają się w modlitwach wierni we wszystkich swoich przeciwnościach i potrzebach, gdyż Ta, która porodziła Bożego Syna jest i Orędowniczką, i Wspomożycielką, i Pomocnicą, i Pośredniczką, jest Ona dla nas wzorem wiary, nadziei, miłości i jest naszą Matką.

 

Czytaj więcej...Jak i dlaczego kształtowało się to nabożeństwo do Bożej rodzicielki Maryi – Matki Boskiej Rawickiej? Czy było to spontanicznie narastające przywiązanie, a może było kierowane przez miejscowych duszpasterzy? Czy potrafimy rozpoznać odczucia ludzi tamtego czasu, ich dążenia, pragnienia oraz czyny? Jak realizowali podjęte zamierzenia?

 

Czytaj więcej...Już 6 kwietnia 1946 roku cała parafia podczas Świętych Misji Parafialnych poświęcona została Niepokalanemu Sercu Maryi, w dniu zaś 6 lipca tegoż roku akt ponowiono w ogólnopolskim zawierzeniu. Było to nawiązaniem do zawierzenia całego świata i całej ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał dnia 31 października, w okresie grozy II wojny światowej, papież Pius XII.

Czytaj więcej...Przejawem religijności Maryjnej w naszej Parafii są liczne pielgrzymki odbywane do sanktuariów Maryjnych całej Polski. Dawną tradycję sięgającą wieku XIX lub nawet okresu wcześniejszego ma piesza pielgrzymka na uroczystości odpustowe do sanktuarium MB Pocieszenia w Zakrzewie. Także pielgrzymka do Górki Duchownej na uroczystości odpustowe MB Pocieszenia ma dawna tradycję. Także od dawna rawiccy parafianie odbywali piesza pielgrzymkę na uroczystości odpustowe MB Anielskiej, czyli Porcjunkuli na „Goruszki” k. Miejskiej Górki. Jej początki mogły sięgać 1 połowy wieku XIX. Szczególną czcią otoczone były uroczystości odpustowe MB Szkaplerznej w Sarnowie. Uczestniczący w niej przyjmowali szkaplerz, odbywana ona była po 1920 roku oraz w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Czytaj więcej...Obraz Matki Boskiej Rawickiej - błękit nieba, śnieżno białe obłoki, Maryja, Święta Boża Rodzicielka stoi wśród obłoków, ponad ziemią wzniesiona, w sukni purpurowej, w płaszczu błękitnym i Dziecię Jezus w Jej ramionach.

Czytaj więcej...Tak mogło być, Matka Boska Rawicka darem Hatzfeldtów?
Hatzfeldtowie, władcy rozległego, zwanego „księstwem żmigrodzkim”, dominium położonego nad Baryczą byli orędownikami katolików na Śląsku od dwóch stuleci, posiadali także majątki w Wielkopolsce i ta przychylność była dobrze znana w Rawiczu. Książę Hermann Anton Hatzfeldt od dawna należał do tutejszego „Komitetu” zrzeszającego 17 osób. „Komitet“ oddał wielkie zasługi dla dobra sprawy katolickiej w tym na wskroś protestanckim mieście. Ksiądz Gaertig, także do „Komitetu” należący prowadził bardzo ożywioną korespondencję z księciem, który na samym Śląsku był postacią znaczącą i wielce szanowaną. Dzięki właśnie księciu Dozór Kościelny nawiązał kontakt z przebywającym akurat we Wrocławiu monachijskim artystą K. Wohnlichem. Miał on wobec żmigrodzkiego dziedzica jakieś dawne zobowiązania, więc nie mógł odmówić prośbie rawickich parafian. Zamówienie poszło już w roku 1870 a propozycja tematyczna została przyjęta. Wohnlich pojechał do Drezna, aby przyjrzeć się dokładnie „Madonnie Sykstyńskiej” znajdującej się w Galerii Wettynów, poczynił kilkanaście szkiców i powrócił do swej pracowni we Wrocławiu wynajętej dla niego na czas pracy nad obrazem przez księcia Hermanna Hatzfeldta.

Czytaj więcej...Tak mogło być, Matka Boska Rawicka dziełem Rafaela Santi z Urbino?

Rafael Santi z Urbino, wielki i sławny malarz oraz architekt, był uczniem początkowo swego ojca Jana Santi, a następnie Perugino w Perugii. Później tworzył we Florencji, współpracował z Bramantem przy budowie bazyliki Św. Piotra w Rzymie, ozdabiał freskami pałac papieski na Watykanie, upiększył swoimi dziełami wiele świątyń oraz pałaców tak panów świeckich jak i duchownych. Przyjmował różne zamówienia, freski, portrety, obrazy i budowle, pałace i dwory.

Czytaj więcej...Któregoś razu w rzymskiej pracowni Mistrza Rafaela Santi z Urbino zjawiła się delegacja od czarnych braci franciszkanów z klasztoru Św. Sykstusa w Piacency. Zamówili obraz „Madonny z Dzieciątkiem” do wielkiego ołtarza w ich kościele. Wykonywał już wielokrotnie podobne obrazy, tym razem jednak pragnął stworzyć zaiste niezwykłe i doskonałe arcydzieło, przewyższające to wszystko, czego dokonał w cyklu malowanych Madonn. Ono ukaże piękno, dobroć, szlachetność i miłość Maryi i jednocześnie wielką ufność i niezgłębioną dobroć Dzieciątka Jezus. Modlitewne skupienie oraz niezmąconą wiarę.

Czytaj więcej...KNasza Patronka. I wierny lud katolicki Rawicza ujrzał w listopadzie Roku Pańskiego 1871 obraz Madonny z Dzieciątkiem – Niepokalanej Świętej Bożej Rodzicieli Maryi z Jezusem. Umieszczono go "na chwilę”, „na jakiś czas” w poklasztornym kościele Św. Antoniego Padewskiego. I przychodzili, i podziwiali, i modlili się gorliwie.