Przejawy religijności Maryjnej cz. IV

b_126_200_16777215_00_images_historia_Matka-Boska-Rawicka.jpgPrzejawem religijności Maryjnej w naszej Parafii są liczne pielgrzymki odbywane do sanktuariów Maryjnych całej Polski. Dawną tradycję sięgającą wieku XIX lub nawet okresu wcześniejszego ma piesza pielgrzymka na uroczystości odpustowe do sanktuarium MB Pocieszenia w Zakrzewie. Także pielgrzymka do Górki Duchownej na uroczystości odpustowe MB Pocieszenia ma dawna tradycję. Także od dawna rawiccy parafianie odbywali piesza pielgrzymkę na uroczystości odpustowe MB Anielskiej, czyli Porcjunkuli na „Goruszki” k. Miejskiej Górki. Jej początki mogły sięgać 1 połowy wieku XIX. Szczególną czcią otoczone były uroczystości odpustowe MB Szkaplerznej w Sarnowie. Uczestniczący w niej przyjmowali szkaplerz, odbywana ona była po 1920 roku oraz w pierwszych latach po II wojnie światowej.

W roku 1954 Kościół Katolicki obchodził 100-lecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, papież Pius XII ogłosił go Maryjnym Rokiem Jubileuszowym. Przez cały rok w kościele farnym, w każda sobotę odprawiana była rano uroczysta Msza św. ku czci Matki Bożej oraz wieczorne nabożeństwo różańcowe. W tym samym roku do przebudowywanego Wielkiego Ołtarza została sprawiona figura Matki Bożej, autorstwa artysty poznańskiego Żoka.
Maryjna pobożność to także święta i uroczystości stanowe: Niewiast – święto Macierzyństwa Matki Bożej oraz młodzieży Żeńskiej – Niepokalanego poczęcia NMP, poprzedzane one były specjalnymi Triduami.
W dniu 26 sierpnia 1956 roku w 300-lecie Lwowskich Ślubów króla Jana Kazimierza, rawicka parafia uroczystym aktem oddała się w opiekę Matce Bożej składając ślubowanie wierności Pani i Królowej Polski tym samym aktem, który złożyli biskupi polscy przed nieprzebraną rzeczą pielgrzymów zgromadzanych przed tronem Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie.
W ślad za tym aktem rozpoczęła się Wielka Nowenna Narodu Polskiego przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski (966-1966). Zaowocowało to rozkwitem Maryjnej religijności w Rawiczu, doroczne odnawianie Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956, były na tej drodze doniosłe wydarzenia: Akt ofiarowania całej Archidiecezji Poznańskiej Najświętszej Maryi Pannie 2 lipca 1961 roku; Akt oddania Kobiet parafii w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 11 października 1965 roku; Akt oddania Mężczyzn w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 20 marca 1966 roku; Akt oddania Młodzieży w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 3 maja 1967 roku;
Cała Parafia Rawicka oddała się w Macierzyńską Niewolę Maryi Panny podczas uroczystości 31 października 1966 roku.
    Wielkim wydarzeniem w życiu parafian były trzykrotne odwiedziny obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w „małej” kopii wśród rodzin:
Pierwsze nawiedzenie rodzin rozpoczęło się 31 października 1965 roku i trwało 40 miesięcy, było ono połączone także z osobistym oddaniem rodzin Matce Bożej.
Drugie nawiedzenie rodzin parafii przez drugą „małą” kopię obrazu MB Częstochowskiej rozpoczęło się w 1978 roku i było ono przygotowaniem do jubileuszu 600-lecia obecności Obrazu Jasnogórskiego w Częstochowie.
Kolejne trzecie już nawiedzenie rodzin przez trzecią „małą” kopię MB. Częstochowskiej rozpoczęło się w roku 1987 i trwało do roku 1990.
1 stycznia 1976 roku rozpoczęły się o godzinie 21.00 obchody 6 lat wdzięczności za 6 wieków obecności w Polsce cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, a dzień 3 stycznia roku 1982 był z racji przypadającej 600. rocznicy obecności obrazu dniem wdzięczności całej Parafii podczas domowego Apelu Jasnogórskiego odmówionego w gronie rodzin zgromadzonych przed obrazem Jasnogórskiej Królowej.
Uroczystości te przeżywała nasza Parafia w sposób niezwykły, bowiem wikariusz parafii ks. Stanisław Witek opracował i wyreżyserował przedstawienie p.t. „MARYJA OBRONNĄ TARCZĄ NARODU”, aktorami była młodzież rawicka, która zaprezentowała wszystkie wielkie momenty dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Na przedstawienia przybywali nie tylko Parafianie oraz mieszkańcy miasta Rawicza, lecz także z bliższych i całkiem odległych miejscowości.