Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

b_150_160_16777215_00_images_parafia_Katolickie-stowarzyszenie-mlodziezy_ksm-logo.png

H

istoria Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Rawiczu sięga lat dwudziestych XX w. W rawiczu rozpoczęło wtedy działalność Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, które z biegiem czasu w całej Polsce przekształciło się we włączone do struktur Akcji Katolickiej Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej oba z siedzibą w Poznaniu. Obie organizacje prowadząc działalność religijną, kulturalno-oświatową, charytatywną i społeczno-patriotyczną pod hasłem „Budujmy Polskę Chrystusową” szybko przyciągnęły w latach trzydziestych rzesze nowych członków. Tuż przed wybuchem II wojny światowejobie organizacje liczyły ich łącznie ponad 250 tysięcy.

b_400_268_16777215_00_images_parafia_Katolickie-stowarzyszenie-mlodziezy_poczet.jpg

 
Liczne pisma wydawane przez młodzież szkolną w II Rzeczypospolitej, stanowiły jeden z elementów procesu wychowawczego. Oprócz dużych miast, gdzie działały bardziej znaczące szkoły, pisma takie ukazywały się także w mniejszych oś
 
rodkach. W Świeciu nad Wisłą uczniowie gimnazjum zaczęli wydawać od 13 stycznia 1931 r. miesięcznik „Gregorianum”, który ukazywał się do 1939 r. Opiekunem grupy młodych osób tworzących pisemko był ksiądz Maksymilian Dunajski. Na łamach „Gregorianum” przedstawiano aktualne sprawy z działalności gimnazjum, przede wszystkim wyniki w kształceniu, 
b_300_203_16777215_00_images_parafia_Katolickie-stowarzyszenie-mlodziezy_przyrzeczenie.jpgdziałalność licznych kół zainteresowań, wyniki wyborów do samorządu szkolnego, przebieg i rezultaty różnorodnych zawodów sportowych. Swoje miejsce zajmowała również tematyka religijna. Prezentowane zagadnienia poruszały życie religijne miasta i powiatu oraz lokalnych organizacji i stowarzyszeń katolickich.
 
Po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze PRL odmówiły ponownej rejestracji KSMM poza terenem archidiecezji poznańskiej i krakowskiej oraz KSMŻ na terenie całego kraju. Ostatecznie 7 lutego 1953 zdelegalizowano również KSMM a członków organizacji działających w podziemiu represjonowano. Najdotkliwsze represje dotknęły członków KSMM – Michała Kowalika i Edwarda Chachlicę, których w procesie Kurii Krakowskiej skazano 27 stycznia 1953 na karę śmierci. Wyroki te zamieniono później na dożywocie a skazani opuścili więzienie na mocy amnestii w roku 1956.
 
Pomimo delegalizacji organizacje kontynuowały swoją podziemną działalność. Spotkania członków organizacji prowadził m.in. ks. kard. Karol Wojtyła – wcześniejszy asystent KSMM w Niegowici, a następnie w parafii św. Floriana w Krakowie.
 
Reaktywacji związków dokonała 10 października 1990 Konferencja Episkopatu Polski wydając dekret powołujący do życia KSM jako organizację ogólnopolską i nadając jej osobowość prawną kościelną. 12 lutego 1993 dokonano rejestracji stowarzyszenia KSM nadając mu również osobowość prawną cywilną.
 
8 października 2005 na Jasnej Górze odbyło się spotkanie oddziałów KSM z całej Polski z okazji 15-lecia reaktywowania stowarzyszenia.
 
Po II Wojnie Światowej działały oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Rawiczu, Szymanowie oraz Dębnie Polskim i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej w Rawiczu i Szymanowie. Po odrodzeniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, jako jednej organizacji, które w Archidiecezji Poznańskiej dokonało się w roku 1997, został utworzony przy parafii Chrystusa Królai Zwiastowania NMP w Rawiczu oddział nr. 30, który niestety po kilku latach zawiesił swoją działalność.
 
Działalność oddziału została wznowiona w maju 2015 roku decyzją Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Młodzież z naszego oddziału włącza się w życie parafii, prowadzi adoracje, włącza się w posługę liturgiczną, pomaga przy tworzeniu parafialnej gazety "Genezaret", bierze udział w spotkaniach młodzieży w ramach zarówno w ramach działalności KSM jak i innych działań duszpasterskich. Poczet sztandarowy oddziału bierze udział w uroczystościach kościelnych i patriotycznych.
 
 

 

 

Prezes: Ewa Heinze

Spotkania odbywają się w czwartki o godzinie 19.15

asystent:  Ks. Michał Zamelek

bieżące informacje: facebook.com/ksm30rawicz