Liturgia Godzin

Ujednolicona treść Liturgii Godzin, czyli codziennej modlitwy Ludu Bożego, w Kościele katolickim potocznie nazywana jest Brewiarzem. Obowiązek sprawowania jej w całości, lub w odpowiedniej części, mają osoby, które przyjęły święcenia - diakoni, prezbiterzy, biskupi, albo złożyły śluby wieczyste - zakonnicy i siostry zakonne. Pozostali wierni nie muszą jej sprawować, jednakże jest ona dla nich zalecana.

Podstawowym elementem brewiarza są psalmy. Psalmodia ma cykl 4-tygodniowy. Wraz z antyfonami i fragmentami z Pisma Świętego, dzieł Ojców Kościoła i dokumentów Magisterium Kościoła tworzy tzw. godziny brewiarzowe. Na jeden dzień składają się następujące godziny brewiarzowe:

• Wezwanie odmawiane na rozpoczęcie modlitwy brewiarzowej w danym dniu, najczęściej łączone z jutrznią lub godziną czytań (psalm);
  • Godzina Czytań odmawiana o dowolnej porze (hymn, psalmy, obszerne czytanie z Pisma Świętego i drugie z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła - oba z responsoriami, oracja);
  • Jutrznia odmawiana rano (hymn, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, responsorium, Benedictus, prośby, Modlitwa Pańska, oracja);
  • Modlitwa w ciągu dnia (hymn, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, werset, oracja) - ma 3 warianty, z których należy odmówić jeden o określonej porze (pozostałe są dowolne):
    • przedpołudniowa,
    • południowa,
    • popołudniowa;
  • Nieszpory odmawiane wieczorem (zbudowane jak jutrznia, w miejscu Benedictus jest Magnificat);

Kompletaodmawiana bezpośrednio przed snem (hymn, rachunek sumienia, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, responsorium, Nunc dimittis, oracja, na koniec antyfona do Matki Bożej).