Wstęp

W grudniu ubiegłego roku minęło 50 lat od ogłoszenia przez Sobór Watykański II Konstytucji o liturgii, która wyznaczyła kierunek reformy i odnowy nie tylko świętych obrzędów, ale także przyczyniła się do ożywienia religijnego tak pojedynczych wiernych, jak całych wspólnot kościelnych. W tym czasie, także w języku polskim, ukazało się wiele cennych opracowań dotyczących istoty liturgii i jej znaczenia w posłannictwie i życiu Kościoła oraz bardziej szczegółowych związanych z celebracją sakramentów świętych, roku liturgicznego i Liturgii Godzin.
Liturgia to skomplikowana i trudna materia dotycząca najważniejszych aspektów wiary katolickiej. Jej przystępne podanie jest więc trudne i wymaga sporej wiedzy i umiejętności dydaktycznych. Jedną z udanych prób przybliżenia tej wiedzy jest opracowanie jakie można znaleźć na stronie Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej (DMAK), przygotowane m.in. przez ks. Piotra Lewandowskiego ze Wspólnoty redakcyjnej portalu:

Autorzy w dużej mierze bazowali na zapisach zawartych w tomie pt. „Wprowadzenie do liturgii” z czterotomowego akademickiego podręcznika „Liturgika”, ks. profesora Bogusława Nadolskiego, wydanym w Wydawnictwie WAM, w ramach serii „Myśl teologiczna” (Kraków 2004 ss. 370). Dzieło ks. B. Nadolskiego traktuje o podstawowych zagadnieniach, których poznanie i zrozumienie jest warunkiem świadomego, czynnego i owocnego uczestnictwa w liturgii Kościoła.
W kolejnych odsłonach zawarte zostały opracowania dokonane przez skład redakcyjny prowadzący portal Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej. Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi artykułami dotyczącymi liturgii.

Teksty dotyczące liturgii zostały zamieszczone za zgodą Tomasza Adamskiego, odpowiedzialnego za zawartość merytoryczną strony DMAK oraz za zgodą ks. Piotra Lewandowskiego, autora tekstów o liturgii DMAK, za co składamy serdeczne podziękowanie.