Przejawy religijności Maryjnej cz. III

b_126_200_16777215_00_images_historia_Matka-Boska-Rawicka.jpgJuż 6 kwietnia 1946 roku cała parafia podczas Świętych Misji Parafialnych poświęcona została Niepokalanemu Sercu Maryi, w dniu zaś 6 lipca tegoż roku akt ponowiono w ogólnopolskim zawierzeniu. Było to nawiązaniem do zawierzenia całego świata i całej ludzkości Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał dnia 31 października, w okresie grozy II wojny światowej, papież Pius XII.

W roku 1954 Kościół Katolicki obchodził 100-lecie ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP, papież Pius XII ogłosił go Maryjnym Rokiem Jubileuszowym. Przez cały rok w kościele farnym, w każda sobotę odprawiana była rano uroczysta Msza św. ku czci Matki Bożej oraz wieczorne nabożeństwo różańcowe. W tym samym roku do przebudowywanego Wielkiego Ołtarza została sprawiona figura Matki Bożej, autorstwa artysty poznańskiego Żoka.
Maryjna pobożność to także święta i uroczystości stanowe: Niewiast – święto Macierzyństwa Matki Bożej oraz młodzieży Żeńskiej – Niepokalanego poczęcia NMP, poprzedzane one były specjalnymi Triduami.
W dniu 26 sierpnia 1956 roku w 300-lecie Lwowskich Ślubów króla Jana Kazimierza, rawicka parafia uroczystym aktem oddała się w opiekę Matce Bożej składając ślubowanie wierności Pani i Królowej Polski tym samym aktem, który złożyli biskupi polscy przed nieprzebraną rzeczą pielgrzymów zgromadzanych przed tronem Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie.
W ślad za tym aktem rozpoczęła się Wielka Nowenna Narodu Polskiego przed obchodami 1000-lecia Chrztu Polski (966-1966). Zaowocowało to rozkwitem Maryjnej religijności w Rawiczu, doroczne odnawianie Jasnogórskich Ślubów Narodu z roku 1956, były na tej drodze doniosłe wydarzenia: Akt ofiarowania całej Archidiecezji Poznańskiej Najświętszej Maryi Pannie 2 lipca 1961 roku; Akt oddania Kobiet parafii w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 11 października 1965 roku; Akt oddania Mężczyzn w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 20 marca 1966 roku; Akt oddania Młodzieży w Macierzyńską Niewolę Maryi w dniu 3 maja 1967 roku;
Cała Parafia Rawicka oddała się w Macierzyńską Niewolę Maryi Panny podczas uroczystości 31 października 1966 roku.
    Wielkim wydarzeniem w życiu parafian były trzykrotne odwiedziny obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w „małej” kopii wśród rodzin:
Pierwsze nawiedzenie rodzin rozpoczęło się 31 października 1965 roku i trwało 40 miesięcy, było ono połączone także z osobistym oddaniem rodzin Matce Bożej.
Drugie nawiedzenie rodzin parafii przez drugą „małą” kopię obrazu MB Częstochowskiej rozpoczęło się w 1978 roku i było ono przygotowaniem do jubileuszu 600-lecia obecności Obrazu Jasnogórskiego w Częstochowie.
Kolejne trzecie już nawiedzenie rodzin przez trzecią „małą” kopię MB. Częstochowskiej rozpoczęło się w roku 1987 i trwało do roku 1990.
1 stycznia 1976 roku rozpoczęły się o godzinie 21.00 obchody 6 lat wdzięczności za 6 wieków obecności w Polsce cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, a dzień 3 stycznia roku 1982 był z racji przypadającej 600. rocznicy obecności obrazu dniem wdzięczności całej Parafii podczas domowego Apelu Jasnogórskiego odmówionego w gronie rodzin zgromadzonych przed obrazem Jasnogórskiej Królowej.
Uroczystości te przeżywała nasza Parafia w sposób niezwykły, bowiem wikariusz parafii ks. Stanisław Witek opracował i wyreżyserował przedstawienie p.t. „MARYJA OBRONNĄ TARCZĄ NARODU”, aktorami była młodzież rawicka, która zaprezentowała wszystkie wielkie momenty dziejów Kościoła katolickiego w Polsce. Na przedstawienia przybywali nie tylko Parafianie oraz mieszkańcy miasta Rawicza, lecz także z bliższych i całkiem odległych miejscowości.