Historia parafii

historia

Kochani Parafianie!

Jubileusz 150 lat naszej parafii był okazją, aby dziękować Panu Bogu za wszystkich duchownych i świeckich, którzy podjęli starania, aby w Rawiczu powstała katolicka parafia. Patrząc na dzieje tej nowej wspólnoty parafialnej nie sposób dostrzec wielka determinację do budowy kościoła – rawickiej fary, którą wybudowano w ciągu trzech lat. Dziękujemy dzisiaj za wszystkich dobroczyńców, którzy swoim zaangażowaniem i darem materialnym przyczyniali się do rozwoju naszej parafii. Wdzięczność dla tych, którzy tworzyli naszą parafię zobowiązuje nas do troski o dalszy rozwój naszej wspólnoty parafialnej, aby Królestwo Jezusa Chrystusa pod macierzyńska opieka Matki Najświętszej, którą czcimy tutaj jako naszą Panią Rawicką trwało i rozwijało się dla przyszłych pokoleń. Niech Jezus Chrystusa Król króluje w naszej parafii, w naszych sercach i nam błogosławi na dalsze lata.

Ks. prob. Wojciech Prostak


HISTORIA parafii farnej na tle historii Rawicza

     24 marca 1638 roku Władysław IV, król Polski, w dowód łaski okazanej Adamowi Olbrachtowi Przyjemskiemu, wydaje akt lokacyjny, w którym nadaje jego włościom przy wsi Sierakowo nazwę Rawicz i prawo miejskie magdeburskie, określa herb nowego miasta - czarnego niedźwiedzia na złotym polu, jego uprawnienia - prawo poboru ceł, odbywania 5 jarmarków rocznie i wolność od ponoszenia wszelkich ciężarów i opłat celnych przez okres 35 lat oraz potwierdza wszelkie uprawnienia nadane Rawiczowi przez właściciela tegoż miasta.

     W rok i jeden miesiąc później, 24 kwietnia 1639 roku, Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski, senator, oboźny koronny, starosta kowalski, starosta babimojski, kasztelan gnieźnieński, etc., etc., w dokumencie pańskim potwierdza prawa nadane przez króla i rozszerza zakres różnych przywilejów mających przyczynić się do szybkiego zamieszkania i zagospodarowania nowo powstałego miasta.

     Jak czytamy w dokumencie pańskim, Rawicz został założony dla uchodźców protestanckich, głównie ze Śląska oraz z Niemiec, napływających na tereny południowej Wielkopolski w czasie wojny trzydziestoletniej. W dokumencie lokacyjnym znalazł się zapis potwierdzający wolność praktyk religijnych. Dlatego też w krótkim czasie po założeniu miasta zaczęli osiedlać się w nim najpierw niemieccy ewangelicy, później też katolicy z Wielkopolski i Dolnego Śląska oraz Żydzi. Od samego początku (aż do początków XX wieku) Rawicz był miastem trzech narodów, kultur i religii, przy czym przez długi czas najliczniejszą grupą byli niemieccy ewangelicy, natomiast polscy katolicy stanowili grupę mniejszą od populacji wyznania mojżeszowego.

     W XIX w. ewangelicy stanowili ok. 70-80%, żydzi 10-15% a katolicy 10-15% mieszkańców miasta. Wśród katolików 2/3 byli to Niemcy a 1/3 to Polacy. W końcu XIX w. rozpoczęła się emigracja Żydów. Od początków XX w., szczególnie po I wojnie światowej i włączeniu Rawicza do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej nastąpiła znaczna emigracja Niemców. Odtąd zaczęła przeważać ludność katolicka narodowości polskiej. W roku 1939 stanowiąca już ok. 90% mieszkańców miasta. Sierakowo w 1236 r. (wg W. Sobisiaka - "Dzieje Ziemi Rawickiej") było własnością opactwa cysterskiego w Henrykowie na Śląsku, w XIV w. Górków, od ok. 1600 r. Przyjemskich. Pierwszy kościół mógł krótko istnieć w Sierakowie w XIII wieku, brak jednak bliższych wiadomości. Mieszkańcy wsi a później także katolicy Rawicza należeli do parafii św. Marcina w Łaszczynie.

     W 1660 roku Jan Opaliński sprowadził do miasta franciszkanów reformatów, a w 1673 ufundował klasztor i kościół św. Antoniego Padewskiego. Spalony w r. 1707 przez Rosjan, odbudowany w 1732 r. z fundacji Katarzyny z Opalińskich Sapieżyny, konsekrowany przez bpa Franciszka Rydzyńskiego 9 czerwca 1782 r. Od 1690 r. udzielano w tym kościele chrztów, od 1811 r. ślubów. Po kasacie w 1818 r. przez władze pruskie, klasztor zamieniono na więzienie, a kościół stał się jego kaplicą. W r. 1707 powstał szpital-przytułek katolicki, w XVIII w. istniała także szkoła katolicka. 13 stycznia 1837 r. ks. abp Marcin Dunin powołał w ramach parafii łaszczyńskiej "Wikariat Rawicki" obejmujący Rawicz, Dębno Polskie, Masłowo, Sierakowo i Szymanowo.

     15 kwietnia 1863 r. Siostry Elżbietanki z Nysy utworzyły w mieście pierwszy w Wielkopolsce swój dom zakonny. 21 marca 1867 r. ks. abp Mieczysław Ledóchowski podniósł Wikariat do godności samodzielnej parafii. Dopiero w latach 1900-1902 wybudowano kościół parafialny, konsekrowany 5 maja 1907 r. przez bpa Edwarda Likowskiego p.w. Zwiastowania N.M.P.

    10 października 1961 r. dekretem Prymasa Polski Ks. Stefana Kard. Wyszyńskiego otrzymał kościół drugi tytuł: "Chrystusa Króla". 24 października 1962 r. zaprowadzono w parafii Nowennę do M. B. Nieustającej Pomocy. W dniach 14 - 15 października 1977 r. miało miejsce nawiedzenie parafii przez kopię obrazu M. B. Częstochowskiej. 22 maja 1993 r. ks. abp Jerzy Stroba erygował w kościele kaplicę Wieczystej Adoracji. Kościół poklasztorny był cały czas własnością więzienia, służył do nabożeństw stanowych, w czasie II wojny światowej zamieniony na magazyn, w 1945 r. spalony przez żołnierzy sowieckich, w 1950 r. rozebrany do fundamentów.  W 1946 r. parafia przejęła poewangelicki zbór poświęcony p. w. św. Andrzeja Boboli, w roku 1970 utworzono przy nim nową  parafię.

     W roku 1997 parafia obchodziła 130 rocznicę swego istnienia. Uroczystościom rocznicowym przewodniczył ks. abp Juliusz Paetz.

     29 XI 1997 r. Parafia w ramach przygotowania do Jubileuszu Roku 2000 przeżywała Misje parafialne, które odbyły się w dniach od 13 do 21 lutego 1998 r.


KALENDARIUM najważniejszych wydarzeń na przestrzeni 150 lat parafii farnej

ROK 1867: 10 kwietnia Dekretem arcybiskupa Mieczysława Ledóchowskiego z 21 marca Wikariat Rawicki podniesiony został do godności samodzielnej parafii. Nowa parafia, wydzielona z dotychczasowej łaszczyńskiej obejmowała następujące miejscowości: Rawicz, Szymanowo, Sierakowo, Masłowo, Dębno Polskie, oraz podmiejskie folwarki: Cegielnia i Krystynki (Christiänchen) k. Dębna Polskiego, Kowaliki (Carlsruhe) k. Szymanowa, oraz: Kąty, Linden Vorwerk, Kitzel Vorwerk, Schulz Vorwerk, Eik Vorwerk k. Rawicza. Pierwszym proboszczem parafii rawickiej został ks. Antoni Gaertig. Na 11483 mieszkańców Rawicza (wliczając wojskowych i więźniów), ewangelicy stanowili 70,53%, katolicy 18,68%, żydzi 10,31% We wsiach należących do parafii katolicy stanowili od 9% w Masłowie do 27,63% w Szymanowie.

ROK 1871: W listopadzie przybył do Rawicza obraz Madonny z Dzieciątkiem, zamówiony przez Parafię. Namalowany we Wrocławiu przez monachijskiego artystę Wohlnicha.

ROK 1888: W grudniu ks. prob. J. F. Fröhlich wraz z członkami Dozoru Kościelnego podjęli uchwałę o ogłoszeniu w gazetach całej monarchii pruskiej odezwy-prośby o składkowe wsparcie zamierzonej budowy kościoła parafialnego w Rawiczu. Pamiątką dla darczyńców był obrazek z wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem  Wohnilicha, z podpisem: „Matka Boska Rawicka”. W tym roku liczba Parafian rawickich (bez więźniów i wojskowych) wynosiła 2986 osób, w tym narodowości polskiej 946 osób (31,68%), a narodowości niemieckiej 2040 osób (68,32%).

ROK 1894: 26 kwietnia powstało Bractwo Żywego Różańca w czterech grupach: Ojców, Matek, Młodzieńców i Panien, erygowane przez generała Zakonu Dominikanów, który jednocześnie wyznaczył na moderatora ks. Antoniego Dulińskiego.

ROK 1900: 29 sierpnia poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła parafialnego.

ROK 1902: 12 października – zakończenie budowy i poświęcenie nowej świątyni przez ks. Karola Maisnera kapelana więzienia (pierwszą mszę świętą odprawił proboszcz – ksiądz Paweł Dams). Na wieży zostały zawieszone dzwony: Św. Florian, Św. Karol,  Św. Józef, ponadto w wieżyczce nad wielkim ołtarzem umieszczona została sygnaturkaNajświętsza Maryja Panna. Dzwony wykonała firma ludwisarska „ALBERT BIERLING DRESDEN” w roku 1901.

ROK 1907: W dniach 4-5 maja wizytację generalną parafii przeprowadził ks. bp Edward Likowski, w dniu 5 maja dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

ROK 1910: W dniach 4-12 czerwca odbyły się pierwsze w nowym kościele Święte Misje Parafialne. Pamiątką tych dni był obrazek przedstawiający MB Rawicką stojącą na obłokach ponad kościołem parafialnym. Zostało założone Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich.

ROK 1915: Parafia rawicka otrzymała do pomocy duszpasterskiej wikariusza.

LATA 1915-1917: Na potrzeby wojenne zostały skonfiskowane dzwony kościelne, pozostawiono tylko jeden: Św. Karol.

ROK 1920: Do Rawicza wkroczyły wojska polskie, tym samym cały powiat rawicki po 127 latach zaborów został włączony do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej .Powstają: Parafialny oddział „CARITAS”, Parafialny oddział „Ligi Katolickiej” i Katolickie Stowarzyszenie Młodych Polek.

ROK 1921: Powstaje Katolickie Towarzystwo Młodzieży Męskiej.

ROK 1923: Z inicjatywy organisty kościelnego p. Maksymiliana Scherwentke powstaje Chór Parafialny im. Św. Wojciecha.

ROK 1925: 1 września utworzono w Rawiczu Korpus Kadetów NR 3, jego organizatorem był ppłk inż. Marian Merkisz. W inauguracji brali udział z ramienia min. Spraw Wojskowych gen dyw. Aleksander Osiński i bp Stanisław Łukomski.

3 października ks. bp Stanisław Łukomski, sufragan poznański poświęcił gmach Korpusu Kadetów oraz figurę Św. Stanisława Kostki ustawioną na plantach naprzeciw gmachu Seminarium Nauczycielskiego.

Stare probostwo położone przy Nowym Rynku zostało sprzedane. Ogród nowego probostwa powiększony został o posesje: p. Kleinowej – część ogrodu od strony kościoła zakupioną 15 lutego za kwotę 3500 zł, oraz p. Assemutha – położonej pomiędzy dotychczasowym probostwem a Domem Starców należącym do Parafii (za 3600 zł).

ROK 1929: Na wieży kościoła zawieszono dwa nowe dzwony, w miejsce zdjętych w czasie I wojny światowej: „Św. Maria” i „Św. Stanisław”. Powstaje Katolickie Stowarzyszenie Kobiet.

ROK 1933: Powstaje oddział Parafialnej Akcji Katolickiej w Rawiczu, pierwszym przewodniczącym został gen. Józef Kalicki.

ROK 1936: Zakupione zostały działki o powierzchni ok. 2,2553 ha od Hermanna Appelbauma i Kurta Lieberta przeznaczone na powiększenie cmentarza parafialnego. Akt notarialny spisano 27 października u notariusza Franciszka Faralisza.

ROK 1938: Zakupiony został budynek dawnego kasyna oficerskiego z przeznaczeniem na Dom Katolicki.

ROK 1939: Powstaje „Parafialna Krucjata Eucharystyczna”,2 lipca ks. proboszcz Alfred Gumprecht poświęcił Dom Katolicki. 1 września Niemcy dokonały zbrojnej napaści na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. 5 września wojska niemieckie zajęły cały powiat rawicki.

ROK 1941: 18 sierpnia o godzinie 1300 policja niemiecka zamknęła wszystkie kościoły w powiecie rawickim. Kościół parafialny w Rawiczu był jedynym otwartym w powiecie kościołem katolickim.

ROK 1942: 8 lutego 1942 kościół parafialny w Rawiczu został zamknięty dla Polaków, odtąd był otwarty tylko dla katolików narodowości niemieckiej, duszpasterzem pozostał ks. proboszcz Alfred Gumprecht. Dla katolików narodowości Polskiej jako jedyny w powiecie został otwarty kościół p.w. Św. Floriana w Zielonej Wsi, gdzie duszpasterzem został wikariusz ks. Alojzy Becker.

ROK 1945: 22 stycznia, godzina 13.55 wojska Czerwonej Armii wkroczyły do Rawicza. Spłonął kościół Św. Antoniego Padewskiego, zamieniony w czasie okupacji na magazyn.1 lutego odbyło się w kościele parafialnym pierwsze nabożeństwo dla wszystkich parafian.27 lutego ks. bp W. Dymek mianował ks. A. Beckera tymczasowym adiutorem parafii rawickiej.27 lipca ks. proboszcz Alfred Gumprecht został z nakazu władz państwowych wysiedlony do Żmigrodu z zamiarem późniejszego wywiezienia do Niemiec.19 lipca w przejeździe do Poznania zatrzymał się w Rawiczu Jego Eminencja Ksiądz Kardynał August Hlond.

ROK 1946: 28 września ks. prob. Alojzy Becker poświęcił poewangelicki zbór pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli, świątynia ta przekazana przez władze państwowe stała się kościołem filialnym parafii. Ks. prob. Alfred Gumprecht został wywieziony ze Żmigrodu do Niemiec. 7 października powstaje z inicjatywy Ks. Bernarda Woltmana „Parafialna Krucjata Eucharystyczna Dzieci”.

ROK 1950: Parafia liczyła ok.11 tys. mieszkańców.22 stycznia ostatnie zebrania KSMM i KSMŻ i rozwiązanie stowarzyszeń.15 lutego zamkniecie punktu opiekuńczego CARITAS dla dzieci.Resztki wypalonego kościoła Św. Antoniego Padewskiego zostały zburzone do fundamentów, gruz wywieziono na drogi a teren zajęło rawickie więzienie. W ten sposób zniknął ostatecznie i bezpowrotnie z panoramy miasta ten świadek trzech wieków dziejów katolickich w Rawiczu.

ROK 1956: 26 maja świecenia kapłańskie otrzymuje ks. Mieczysław Płóciennik.

ROK 1959: Przebudowa instalacji elektrycznej i dostosowanie jej do potrzeb prądu zmiennego w obu rawickich kościołach.

ROK 1961: W dniu 19 października dekretem księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego (staraniem księdza proboszcza Stanisława Fołczyńskiego) kościół otrzymał drugi tytuł i odtąd jest pod wezwaniem: „Pana Naszego Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny”.

ROK 1964: 24 maja prymicje ks. Andrzeja Radzikowskiego.

ROK 1970: 1 maja przy kościele Św. Andrzeja Boboli ks. abp Antoni Baraniak ustanowił Ośrodek Duszpasterski obejmujący część Rawicza oraz wsie: Dębno Polskie, Folwark, Kąty, Masłowo i Załęcze.

ROK: 1971: 27 czerwca świecenia kapłańskie otrzymuje Ojciec Władysław Kajzer Werbista.

ROK 1975: Świecenia kapłańskie otrzymuje Ks. Konstanty Przybylski Zmartwychwstaniec.

ROK 1977: 9 marca zmarł wikariusz rawicki ks. Leonard Piotrowski, pochowany na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu. W dniach 14 i 15 października parafia przeżywała wielką uroczystość nawiedzenia przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej w ramach ogólnopolskiej peregrynacji kopii cudownego obrazu. 30 września 1977 roku naczelnik Miasta i Gminy Rawicz orzekł użytkowanie wieczyste Cmentarza Parafialnego w Rawiczu o powierzchni 4,50 ha, przez parafię. W dniu 29 listopada został zawarty akt notarialny w tej sprawie.

ROK 1978: 10 marca zmarł były proboszcz rawicki ks. Stanisław Fołczyński, pochowany został na Cmentarzu Parafialnym w Rawiczu.

ROK 1979: W maju na wieży kościoła zostały zawieszone dwa nowe dzwony. Wykonała je firma: „ODLEWNIA DZWONÓW JANUSZ FELCZYŃSKI W PRZEMYŚLU”, 1 dzwon „Chrystus Król” (1977) jako pamiątka 75 rocznicy wybudowania kościoła oraz 2 dzwon „Maryja Królowa Polski” (1978) na pamiątkę nawiedzenia obrazu MB Częstochowskiej w parafii. 25 marca 1979 roku konsekrował je ks. abp Jerzy Stroba podczas uroczystości odpustu parafialnego ku czci Zwiastowania Pańskiego. 6 września s. Jolanta Michalczak pochodząca z naszej Parafii złożyła śluby wieczyste w krakowskim klasztorze Sióstr Karmelitanek.

ROK 1987: 28 maja świecenia kapłańskie otrzymuje ks. Tadeusz Karkosz.

ROK 1989: 23 maja świecenia kapłańskie otrzymuje ks. Janusz Buduj. Od 01 lipca proboszczem parafii zostaje Ks. Józef Podemski. Dotychczasowy Ks. prob. Alfons Salewski po 21 latach proboszczowania przechodzi na emeryturę.

ROK 1990: Generalny remont wierzy kościoła i probostwa. Świecenia kapłańskie otrzymują Ks. Krzysztof Kaczmarek i Ojciec Tadeusz Kal Oblat Maryi Niepokalanej.

ROK 1991: od listopada wikariusze przeprowadzają się do wyremontowanych mieszkań na parterze probostwa.

ROK 1992: Powstaje gazetka parafialna „Genezaret” z inicjatywy Ks. wikariusza Jarosława Foltyniewicza, pierwszy numer wyszedł na odpust Chrystusa Króla.

ROK 1993: W dniu 22 maja Ks. Abp Jerzy Stroba Metropolita Poznański erygował w kościele parafialnym Kaplicę Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W kościele założono duży żyrandol w nawie głównej i zakupiono nowe ławki wykonane w Dobrzycy. Powstaje Bank Żywności. Świecenia kapłańskie Ojca Grzegorza Janiaka – Oblata Maryi Niepokalanej.

ROK 1994: Świecenia kapłańskie w katedrze kołobrzeskiej otrzymuje ks. Piotr Niedźwiadek

ROK 1998: 22 grudnia 1998 roku powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

ROK 2000: Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu był jedną ze „świątyń jubileuszowych” archidiecezji poznańskiej. Parafia zorganizowała 4 pielgrzymki do Włoch.

ROK 2002: Obchody 100–lecia ukończenia budowy kościoła parafialnego.

ROK 2005: 23 października na uroczystej Mszy Św. o godz. 1200 pod przewodnictwem Ks. Abp Stanisława Gądeckiego został poświęcony pomnik Ojca Św. Jana Pawła II, postawiony na Rawickich Plantach naprzeciw naszego kościoła. Pomnik przedstawia Ojca Św. idącego ze wschodu na zachód i jest odchylony od tego kierunku o 27 stopni – symbol 27 lat pontyfikatu. Przeprowadzono remont i konserwację wieży kościelnej.

ROK 2007: 24 maja świecenia kapłańskie otrzymuje ks. Łukasz Kędzierski.

ROK 2010: Generalny remont dachu kościoła uszkodzonego przez nawałnicę. Wykonuje firma dekarska „Stefan Rzepka”.

ROK 2014: 30 czerwca 2014 r. przejście na emeryturę Ks. Prałat Józef Podemski, który był proboszczem naszej parafii przez 25 lat. Od 01 lipca 2014 r. proboszczem zostaje ks. Wojciech Prostak.

ROK 2015: Rozpoczyna się generalny remont na parterze probostwa, remont salek katechetycznych, Biblioteki Parafialnej, Biura Parafialnego. Organizujemy przy kościele i w ogrodzie probostwa I Parafialny Dzień Dziecka.  W październiku przybył do parafii odbyć praktykę diakońską ks. dk Mirosław Matwijczuk z Ukrainy z diecezji Kamieniec Podolski. 02 grudnia umiera w Rzymie pełniący tam funkcje Rektora Kolegium Polskiego - syna naszej parafii Ks. Tadeusz Karkosz. Absolwent Uniwersytetu Gregoriańskiego.

ROK 2016: W niedzielę 26 czerwca wprowadzenie relikwii Św. Jana Pawła II. Mszy Św. przewodniczył Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski, wcześniej sekretarz Ojca Św. Jana Pawła II. W październiku uczestniczymy w Pielgrzymce Narodowej do Rzymu.

ROK 2017: Wymiana instalacji elektrycznej w kościele, nowe urządzenia alarmów włamaniowego i pożarowego, monitoring. Koszt całości inwestycji ponad 367 tys. zł wykonuje firma „Jackowski” z Dębna Polskiego. Prace trwała od stycznia do połowy lipca. 06 – 13 marca pielgrzymka do Ziemi Św.  Dnia 20 maja Złoty Jubileusz Kapłaństwa obchodził Ks. Prałat Józef Podemski. 24-25 Diecezjalny Zjazd KSM w naszej parafii. 15 września rozpoczyna przygotowanie do kapłaństwa kleryk Dominik Chodorowski. 12 listopada I Cecyliański przegląd chórów.  Dziękczynienie za 150 lat istnienia parafii podczas Uroczystości odpustowej Chrystusa Króla – 26 listopada pod przewodnictwem Ks. Abp Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego.


KSIĘŻA PRACUJĄCY W NASZEJ PARAFII

KSIĘŻA PROBOSZCZOWIE:

1. KS. ANTONI GAERTIG (21.03.1867- wrzesień 1886)

2. KS. JOHANN FRANZ FRÖHLICH (październik1886-1891)

3. KS. FRANCISZEK KSAWERY SNOWACKI (kwiecień 1891 – sierpień 1892)    

4. KS. STANISŁAW NAPIERAŁA (wrzesień 1892 – marzec 1896)

5. KS. ANTONI DULIŃSKI (kwiecień 1896 – 31 grudnia 1899)

6. KS. PAWEŁ DAMS (od 1.01.1900 – 1910)

7. KS. MARIAN POPRAWSKI (ZASTĘPCA) 1910/1911

8. KS. ALFRED GUMPRECHT (1911-1945)

9. KS. ALOJZY WITOLD BECKER (1945-1949)

10. KS. WIKTOR KOPERSKI (1949-1958)

11. KS. STANISŁAW KOSTKA FOŁCZYŃSKI (1958-1968)

12. KS. ALFONS SALEWSKI (1968-1989)

13. KS. JÓZEF PODEMSKI (1989 – 2014)

14. KS.WOJCIECH PROSTAK (2014 -

KSIĘŻA WIKARIUSZE:

1. KS. MARCIN ZENKER (1915-1916)

2. KS. CZESŁAW OBARSKI (1916-1922)

3. KS. KAN. DR STANISŁAW SZWEDZIŃSKI (1922-1923)

4. KS. WŁADYSŁAW SKÓRNICKI (1926-1928)

5. KS. JÓZEF ECHAUST (1928-1933)

6. KS. KAN. DR STANISŁAW STEFAN IGLIŃSKI (1933-1934)

7. KS. BERNARD SZUDZIŃSKI (ROK 1933)

8. KS. INFUŁAT JÓZEF JANY (1933-1936)

9. KS. TEODOR NOGALA (1934-1938)

10. KS. ZBIGNIEW SPACHACZ (1932-1933)

11. KS. BOGDAN WĄSOWICZ (1936-1939)

12. KS. ANTONI KOWALCZYK (1938-1939)

13. KS. DR WIKTOR KOPERSKI: (1938-1938)

14. KS. ALOJZY WITOLD BECKER: (1940-1945)

15. KS. BERNARD WOLTMAN: (1945-1949)

16. KS. MARIAN MARCINKOWSKI: (1948-1949)

17. KS. LEON ADAMCZYK: (1949-1950)

18. KS. PROF. DR HAB. MICHAŁ PETER: (1950)

19. KS. DR WACŁAW EBOROWICZ (1950-1952)

20. KS. JÓZEF SZYDŁOWSKI (1952-1955)

21. KS. DR STANISŁAW TUŁODZIECKI (1952-1954)

22. KS. KAZIMIERZ NEUGEBAUER (1954-1955)

23. KS. STANISŁAW KONITZ (1955-1957)

24. KS. KAN. MARIAN MROCZEK (1955-1957)

25. KS. KAN. ZYGMUNT SOWIŃSKI (1955-1958)

26. KS. MGR DIONIZY ANDRZEJ JÓŹWIAK (1957-1960)

27. KS. ADAM NOWAK (1957-1960)

28. KS. WINCENTY SOBKOWSKI (1958-1960)

29. KS. ROMAN SOŚNICKI (1960-1963)

30. KS. KAZIMIERZ DOMAGAŁA (1960-1963)

31. KS. TADEUSZ SZMYT (1960-1964)

32. KS. KAN. LEON SUFRYD (1961-1969)

33. KS. RYSZARD SKOMRO (1961)

34. KS. JÓZEF MIZGALSKI (1963-1967)

35. KS. CZESŁAW SMARDZ (1963-1964)

36. KS. BOGDAN KITA (1964-1969)

37. KS. TEODOR WALORSKI (1964-1968)

38. KS. JAROMIR DURCZEWSKI (1966)

39. KS. JERZY GAŁĘSKI (1967)

40. KS. PIOTR SZYMCZAK (1967-1969)

41. KS. ZYGMUNT SKRZYPSKI (1968-1970)

42. KS. LIC. JANUSZ SZAJKOWSKI (1969-1970)

43. KS. JÓZEF KROMSKI (1969-1971)

44. KS. KAZIMIERZ WASIAK (1969-1970)

45. KS. LIC. ANDRZEJ NETER (1970-1971)

46. KS. STANISŁAW MATUSZCZAK (1971-1974)

47. KS. CZESŁAW SMARDZ (1971-1972)

48. KS. STANISŁAW PIOTEREK (1972-1978)

49. KS. LEONARD PIOTROWSKI (1974-1977)

50. KS. MGR HENRYK KONDRATOWICZ (1977-1978)

51. KS. STANISŁAW WITEK (1978-1982)

52. KS. STEFAN STACHOWIAK (1978-1982)

53. KS. LIC. MAREK GMUR (1982-1983)

54. KS. MGR JERZY PRZYBYLSKI (1982-1985)

55. KS. MGR ADAM DURA (1983-1985)

56. KS. MGR KRZYSZTOF ROZMIAREK (1985-1987)

57. KS. DR JANUSZ NAWROT (1985-1987)

58. KS. MGR TADEUSZ ŁUKOWIAK (1987-1989)

59. KS. MGR ROBERT RÓŻAŃSKI (1987-1989)

60. KS. MGR TADEUSZ BOROWCZYK (1989-1999)

61. KS. LIC. RYSZARD DYC (1989-1991)

62. KS. MGR ROBERT BARBUZIŃSKI (1989-1991)

63. KS. LIC. JAROSŁAW FOLTYNIEWICZ (1991-1993)

64. KS. LIC. WOJCIECH PROSTAK (1991-2000)

65. KS. MGR DARIUSZ KASZUBA (1993-1995)

66. KS. LIC. MAREK FRĄSZCZAK (1995 –2000)

67. KS. MGR PRZEMYSŁAW WĘGRZYN (2000 –2002)

68. KS. MGR RAFAŁ PLESZEWA (2002-2004)

69. KS. MGR PIOTR BARTKOWIAK (2002-2007)

70. KS. MGR DAWID MARCINIAK (2003-2004)

71. KS. MGR MAREK KRYSMAN (2004)

72. KS. MGR DAWID SZYMAŃSKI OD 2004 - 2010

73. KS. LIC. PRZEMYSŁAW WIECZOREK (2004-2006)

74. KS. MGR. PIOTR MATUSZAK (2006-2009)

75. KS. MGR TOMASZ AGATOWSKI 2007-2010

76. KS. MGR JACEK KONIECZNY (2009-2013)

76. KS. MGR ROBERT ŁAWNICZAK (2009 – 2013)

77. KS. ADAM PIECKENHAGEN (2010-2012)

78. KS. MGR. JĘDRZEJ JAWORSKI (2012-2013)

79. KS. MGR. ARKADIUSZ FRĄCKOWIAK (2013 – 2014)

80. KS. MGR. MICHAŁ ZAMELEK (2013 –

81. KS. MGR. GNIEWOMIR KUJAWA (2013 – 2015)

82. KS. MGR. PIOTR MAŁECKI (2015 – 2017)

83. KS. MGR. MARCIN MAŃCZAK (2017 –

Obecnie w parafii pracują:

Ks. prob. Wojciech Prostak

Ks. wik. Michał Zamelek

Ks. wik. Marcin Mańczak

Księża Seniorzy:

Ks. Prałat Józef Podemski

Ks. Kanonik Bernard Twardowski


Opracowano na podstawie materiałów z Archiwum Parafialnego, Kroniki Parafialnej.
Serdeczne podziękowanie dla Panów: Tomasza Kośmidra, Macieja Formanowicza i Tadeusza Pawłowskiego.