W piątkowe popołudnie w Rawiczu odbyło się duchowe przyjęcie znaków Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) - Krzyża i Ikony Salus Populi Romani.
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r., podczas Światowego Dnia Młodzieży na Placu św. Piotra w Watykanie Papież Franciszek przekazał delegacji młodych Polaków symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż oraz Ikonę Salus Populi Romani (podarowane przez Jana Pawła II). Od Niedzieli Palmowej rozpoczęła się peregrynacja symboli ŚDM po diecezjach w Polsce.
Krzyż Roku Świętego, podarowany młodym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, od 22 kwietnia 1984 roku stał się "żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata" i od samego początku jest wiernym świadkiem Światowych Dni Młodzieży. Na Krzyżu znajdują się zapisane w kilku językach słowa Jana Pawła II: "Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".
Krzyż Światowych Dni Młodzieży od 28 lat wędruje po całym świecie docierając do milionów serc młodych ludzi. Od Niedzieli Palmowej 2003 roku razem z Krzyżem ŚDM wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.W czasie Wielkiego Jubileuszu w roku 2000 była ona obecna na Tor Vergata podczas obchodów XV Światowego Dnia Młodzieży, a trzy lata później, 10 kwietnia 2003 r., Jan Paweł II podarował ją młodzieży, mówiąc: „I aby pozostało zawsze widoczne, że Maryja jest potężną Matką, która prowadzi nas do Chrystusa, pragnę, by w najbliższą niedzielę młodzieży z Kolonii, razem z Krzyżem, przekazana została także ta Ikona Maryi, i by wraz Krzyżem, pielgrzymowała odtąd po świecie, przygotowując Dni Młodzieży”.
Te dwa znaki, jako symbol papieskiej miłości Jana Pawła II do młodych, pokonują każdego roku długą drogę, aby młodzi całego świata mogli spotkać przy nich Jezusa Chrystusa.
Od Watykanu rozpoczął się etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, której celem – w 2016 roku – będzie Kraków. Najbliższe trzy lata, które poprzedzają światowe spotkanie młodzieży w Krakowie, poświęcone są przygotowaniu duchowemu, opartemu o rozważania trzech ewangelijnych błogosławieństw z Ewangelii według świętego Mateusza. W bieżącym roku rozważany jest pierwszy temat: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3). Na rok 2015 przypada: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8). A w roku 2016 tematem będzie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). I pod takim tematem przebiegać będą w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Po przekazaniu młodym Polakom Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani rozpoczęła się peregrynacja tych znaków po Polsce. Jako pierwsza, w poniedziałek 14 kwietnia, znaki te przyjęła archidiecezja poznańska, gdzie w Katedrze Poznańskiej witał je JE Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Dzisiaj w Rawiczu symbole ŚDM najpierw zawitały do Zakładu Karnego, skąd w procesji przez miasto trafiły do kościoła św. Andrzeja Boboli. Tam odbyła się adoracja Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.
Po opuszczeniu Rawicza, od 4 maja br., znaki ŚDM wędrować będą po diecezji kaliskiej.