W kościołach obu rawickich parafii odbyły się Msze św. dziękczynne za dar kanonizacji świętych papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII. Po mszach św. wierni zebrali się przed pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie ks. Józef Podemski i ks. Mateusz Drob, proboszczowie obu parafii odsłonili i poświęcili pamiątkowy głaz z cytatem św. Jana Pawła II.
W czasie Mszy św. w kościele farnym, ks. Józef Podemski w homilii nawiązał do wiersza Artura Pietrasa pt. „Odszedłeś”, pytając parafian strofami wiersza:
„Już nie ma Ciebie z nami,
Ale może teraz zamiast „mieć”, „będziemy”
Już do nas nic nie powiesz,
ale może teraz zaczniemy Cię słuchać.
Już nie pobłogosławisz chorych,
Ale może teraz przestaniemy myśleć o eutanazji.
Już nie weźmiesz żadnego dziecka na ręce,
Ale może teraz przestaniemy zabijać nienarodzonych
Już nie pocałujesz ziemi polskiej,
Ale może teraz pokochamy Ojczyznę.
Już nie porozmawiasz z młodzieżą,
Ale może teraz zaczniemy wychowywać nasze dzieci.
Już nie napiszesz więcej książek,
Ale może teraz przestaniemy czytać horoskopy
Już nie jesteś Głową Kościoła
Ale może teraz zaczniemy być Dziećmi Kościoła.”
Co nam pozostało w pamięci i w sercach - pytał ks. prałat podczas homilii - z nauki wygłaszanej podczas pielgrzymek do Ojczyzny, z bogatej literackiej spuścizny św. Jana Pawła II?
Na plantach przed pomnikiem św. Jana Pawła II uroczystości prowadził ks. Michał Zamelek. O odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego kamienia poprosił proboszczów burmistrz Tadeusz Pawłowski, który powiedział:
"Jan Paweł II w „Tryptyku rzymskim” napisał:
„Kres jest tak niewidzialny, jak początek.
Wszechświat wyłonił się ze Słowa i do Słowa też powraca”.
Przewielebni Księża Proboszczowie, Dostojni Goście, Szanowni Mieszkańcy Ziemi Rawickiej!
Dzisiaj, w radosnym dniu kanonizacji Jana Pawła II, dziękujemy Opatrzności za niezwykły dar życia wielkiego papieża, za jego dzieło i orędzie, jakie pozostawił współczesnemu światu, a które szczególnie bliskie jest nam, Polakom.
Jan Paweł II był papieżem niezwykłym - sprawował posługę kapłańską, przez kilkadziesiąt lat kierował Kościołem katolickim, niestrudzenie pielgrzymował po świecie, apelował o pokój. Święty Jan Paweł II pozostaje w naszej pamięci nie tylko jako osoba duchowna, autorytet moralny, lecz również jako pisarz. Karol Wojtyła był poetą i pisarzem, dla którego ważna była kategoria piękna artystycznego. Opublikował kilka dramatów, zbiory poezji, rozważania, myśli i opracowania filozoficzne.
Zanim powstał pomnik Jana Pawła II na rawickich plantach, wielokrotnie dyskutowano o tym, jak zainspirować przechodniów idących plantami Jana Pawła II, aby przypominali sobie Jego słowa, kierowane do nas w czasie homilii, audiencji i pielgrzymek.
Podczas odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II, 23 października 2005 roku, ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, powiedział w Rawiczu: „A po co Papieżowi jeszcze jeden pomnik? Pewnie, Papieżowi ten pomnik nie jest potrzebny, to możemy sobie otwarcie powiedzieć. Ten pomnik jest potrzebny nam, pomnik jest potrzebny rawiczanom po to właśnie, żeby przechodząc obok niego czy też postrzegając go w swoim własnym domu na fotografii przypomnieć sobie, że trzeba iść drogą modlitwy, drogą cierpienia i drogą objawienia tego promieniowania ojcostwa, jakim promieniował On.”
Od tamtego czasu rawicki pomnik Świętego Jana Pawła II pokrywa się co roku patyną. Ale ten blask, to promieniowanie Ojca Świętego, o którym mówił w 2005 roku metropolita poznański, jest nieustannie takie samo w naszej wdzięcznej pamięci.
Jedna z myśli filozoficznych Jana Pawła II brzmi: "Kościół potrzebuje obrazu. Ewangelia wyraża się w wielu obrazach i porównaniach, Ewangelia powinna i może być ukazana w formie obrazów. Kościół jest nie tylko Kościołem słowa, ale także Kościołem sakramentów, świętych znaków i symboli".
Realizując intencje Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Rawiczu sprzed dziewięciu lat, w dniu kanonizacji odsłaniamy pamiątkowy kamień z wyrytym napisem, znak i symbol przemawiający jednym z cytatów Ojca Świętego:
Tak jak sól nadaje smak pożywieniu i jak światło oświeca ciemności,
tak świętość nadaje pełny sens życiu, czyniąc je odblaskiem chwały Bożej.
W imieniu rawickiego samorządu proszę przewielebnych księży proboszczów o odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy z cytatem św. Jana Pawła II."
Proboszczowie obu parafii odsłonili pamiątkowy głaz, który później poświęcił ks. Józef Podemski.
Po poświęceniu delegacje złożyły u stóp pomnika św. Jana Pawła II wiązanki kwiatów.
Wierni wspólnie z ks. Michałem odśpiewali „Barkę”, ulubiony utwór św. Jana Pawła II.
Ks. Józef Podemski pobłogosławił relikwiami św. Jana Pawła II zebranych, którzy na zakończenie uroczystości mogli ucałować św. relikwie.