Ks. prałat Józef Podemski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w 25-lecie pasterzowania w Rawiczu, odprawił uroczystą Mszę św. przed przejściem na emeryturę.
W intencji przechodzącego na emeryturę proboszcza modlił się ks. Mateusz Drob, dziekan rawickiego dekanatu, który w koncelebrze odprawiał z ks. Józefem Mszę św. On też odczytał dekret arcybiskupa zwalniający ks. Józefa Podemskiego z funkcji proboszcza w parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z dniem 1 lipca br. W liście arcybiskup podziękował za długoletnią służbę proboszcza i podkreślił troskę ks. Józefa o wzbogacanie duchowe wiernych oraz docenił dbałość o mienie jako gospodarza parafii. Jednocześnie wyraził zgodę na pozostanie ks. Józefa w parafii i na zamieszkanie w byłej wikarówce.
Podziękowanie na 25-lecie pasterzowania w Rawiczu w imieniu księży wikariuszy złożył ks. Michał Zamelek. Osobiste życzenia wyraził senior ks. kanonik Bernard Twardowski.
W Mszy św. uczestniczyły delegacje organizacji kościelnych, przedstawiciele samorządu powiatowego i gminnego oraz Bractwa Kurkowego. Wszyscy wyrażali wdzięczność i uznanie wobec księdza Prałata za prostolinijność, skromność, dobroć, życzliwość, otwartość i ojcowskie serce.
Słowa pożegnania w imieniu władz samorządowych wygłosili Zygmunt Wolny, starosta rawicki, Jacek Gwizdek, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Rawicz w towarzystwie Tomasza Organistki, wiceprzewodniczącego Rady i innych radnych.
Życzenia przekazał burmistrz Tadeusz Pawłowski, który odchodzącemu proboszczowi złożył osobiste podziękowania za współpracę:
„W imieniu samorządu Gminy Rawicz składam księdzu prałatowi Józefowi Podemskiemu podziękowanie za 25 lat posługi duszpasterskiej w Rawiczu.
Taki ksiądz, to skarb. Przez 25 lat pasterzowania w Rawiczu ksiądz Józef stał się duchowym przewodnikiem nie tylko dla swoich parafian.
Jako kapłan jest zawsze otwarty na pytania tych, którzy pragną pogłębiać wiedzę religijną. Dziękuję Bogu, że mogłem spotkać na swojej drodze księdza Józefa.
Księdza Józefa wyróżnia skromność, gorliwość kapłańska, ale i roztropność oraz umiar i trafność w ocenach. Jest nacechowany prawdziwie kapłańskim oddaniem w służbie Kościołowi i Ludowi Bożemu, człowiekiem powściągliwym, ale pełnym ciepła, taktu, zrozumienia, a zarazem wielkiego intelektu i kultury.
Bóg zapłać księże Józefie, za Twoją troskę i oddanie świętej sprawie prowadzenia ludzi do Boga.
Ksiądz Józef, jako proboszcz, miał mnóstwo cennych pomysłów i jest niezmordowany w ich realizacji. Nieprzypadkowo na księdza prałata niektórzy mówią Józef Robotnik.
Dziękuję księdzu Józefowi za nieocenioną życzliwość zwłaszcza w czasie pełnienia funkcji dziekana. Nie bez znaczenia jest zawsze żywa i serdeczna współpraca księdza proboszcza z władzami samorządowymi. Wyrazem tego jest wyróżnienie, jakim Zarząd Miasta i Gminy Rawicz uhonorował księdza Józefa 25 marca1998 r. Ksiądz prałat jest jednym z pierwszych posiadaczy statuetki „Niedźwiedzia” - „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Rawicz”. Dzisiaj, z okazji srebrnego jubileuszu służby duszpasterskiej w Rawiczu, chciałbym to honorowe wyróżnienie uzupełnić i dołączyć, przyznawaną od 2004 r. równolegle z „Niedźwiedziem”, odznakę „Zasłużony dla Gminy”.
Księże Józefie, pozostajesz między nami i to jest dobra wiadomość. Życzymy księdzu prałatowi, aby posługa w nowej roli, pośród wiernych oczekujących dalszej duchowej troski, owocowała taką samą satysfakcją, życzliwością i zrozumieniem ludzkim oraz błogosławieństwem Bożym, jak dotychczas.
Życzymy księdzu prałatowi dużo zdrowia i cieszymy się, że z nami pozostanie przez następne lata.
Dobry Boże, obdarzaj księdza Józefa stale swymi łaskami”.
Ks. prałat zarówno w kazaniu, jak i po złożeniu wszystkich życzeń, dziękował za te lata służby pasterskiej w Rawiczu. Dziękował zarówno ogólnie gronom osób, jak i odnosił się do konkretnych postaci, wspierających księdza w pracach proboszcza. Nieprzypadkowo podkreślił, że kilka dni wcześniej JE Abp odznaczył dwoje parafian najwyższym odznaczeniem w Archidiecezji. Odznaczenia otrzymali Cecylia Bohdziewicz, która reaktywowała działalność Akcji Katolickiej, a potem była jej długoletnią przewodniczącą oraz Kazimierz Buduj, założyciel i długoletni przewodniczący Banku Żywności przy parafii farnej.