Pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Dialogu" odbyły się uroczystości w niedzielę tegorocznego, trzynastego Dnia Papieskiego.
Z tej okazji, najpierw w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP Ks. Prałat Józef Podemski odprawił Mszę św.
W homilii ks. Prałat wspomniał o liście apostolskim Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae”, w którym Papież uczy o różańcu: "Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Na tle słów: "Zdrowaś Maryja" dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia - Tajemnice z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania." Papież był tak oddany modlitwie różańcowej, że ustanowił nowe tajemnice różańcowe - Tajemnice Światła.
Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w całej Polsce. Jego głównym celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich wsi i małych miast. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jak zauważył Ks. Prałat, "Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest jednym z prawdziwych darów Jana Pawła II.
Po sumie, w dziesiątą rocznicę nadania rawickim plantom nazwy Planty Jana Pawła II, przed pomnikiem Jana Pawła II odbyło się oficjalne odsłonięcie wystawy plenerowej pt. „Pielgrzym nadziei, Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej 1979 – 1983 – 1997 – 1999”.
Najpierw burmistrz przypomniał, jak przebiegało postępowanie związane z nadaniem nazwy rawickim plantom.
T. Pawłowski powiedział: - „Dzisiejsze wydarzenie w Rawiczu mogłoby nosić tytuł: „Jan Paweł II inspiruje”. Inspirował jako Papież Jan Paweł II, inspiruje jako Błogosławiony Jan Paweł II i zapewne będzie inspirował jako Święty Jan Paweł II.
Dziesięć lat temu, na przestrzeni ćwierćwiecza pontyfikatu, Papież Przełomu Tysiącleci, dotarł do tysięcy, milionów wiernych ze słowem Bożym, pocieszeniem, troską o sprawiedliwość, wolą niesienia pomocy duchowej ludziom wszystkich ras i wyznań. Zmartwionych pocieszał, błądzącym pokazywał drogę, wątpiących wspierał radą. W pielgrzymkach przemierzył odległość od Ziemi do Księżyca i z powrotem.
W 2003 r., gdy zbliżał się jubileusz 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka, dokonania Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej inspirowały i pobudzały organizacje, instytucje i wybitne postaci życia publicznego do podejmowania prób podsumowań dzieła Papieża i do odpowiedniego uhonorowania Wielkiego Polaka. W tamtym czasie było wybudowanych ponad 160 pomników Papieża Jana Pawła II w naszym kraju. Ulice i place, placówki oświatowe, szpitale i obiekty sakralne i użyteczności publicznej w wielu miastach Polski nosiły Jego imię.
Już w roku Wielkiego Jubileuszu, 18 października roku Pańskiego 2000. w naszej gminie, jako druga szkoła w archidiecezji poznańskiej, imię Jana Pawła II otrzymał, za zgodą Ojca Świętego, Zespół Szkół Specjalnych w Rawiczu. Patronowi tej placówki poświęcona jest pamiątkowa tablica zamontowana na murze szkoły.
W trzy lata później, zastanawiając się nad tym, co my, rawiczanie, mieszkańcy miasta na obrzeżach Wielkopolski, możemy jeszcze ofiarować naszemu Wielkiemu Rodakowi w podzięce za wspaniały pontyfikat, przyszła mi ta myśl, że niepowtarzalnym podarunkiem będzie dedykowanie Papieżowi naszych rawickich plant”.
Opisując uroczystość sprzed dziesięciu laty powiedział: - ”16 października 2003 r. o godzinie 17.00, na plantach koło pomnika Żołnierza Polskiego, odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna, podczas której Ks. Kanonik Kazimierz Wylegała, Ks. Kanonik Józef Podemski i Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Rawicz Eugeniusz Kopczyński dokonali symbolicznego odsłonięcia tablicy z nazwą „Planty Jana Pawła II”. Chór Kościelny w tle śpiewał „Rawicz wita Cię, …”. Potem Ksiądz Kanonik Józef Podemski dokonał poświęcenia Plant Jana Pawła II, a orkiestra odegrała Hymn Papieski. Po odmówieniu różańca, orkiestra na zakończenie uroczystości zagrała „Boże coś Polskę”.”
Na zakończenie wystąpienia odczytał treść pisma, jakie 31 grudnia 2003 r. wpłynęło do Rawicza z Watykanu, w którym napisano:
„Watykan, 9 grudnia 2003 r. Szanowny Pan Tadeusz Pawłowski, Burmistrz Gminy Rawicz. Szanowny Panie, Jego Świątobliwość Jan Paweł II wyraża wdzięczność za życzenia nadesłane z okazji 25. rocznicy wyboru na Stolicę św. Piotra oraz za modlitwę i wszelkie dary duchowe, składane w Jego intencji, a także za informacje przekazane w liście.
W jubileuszowej homilii Ojciec Święty powiedział: "Podczas inauguracji pontyfikatu prosiłem: Pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, a mocą Jego władzy - służyć człowiekowi i całej ludzkości. Dziś, gdy wraz z Wami dziękuję Bogu za te dwadzieścia pięć lat działania Jego łaski, odczuwam szczególną potrzebę wyrażenia wdzięczności Wam, drodzy Bracia i Siostry w Rzymie i na całym świecie, którzy na różne sposoby odpowiadaliście i odpowiadacie na tę prośbę. Jeden Pan Bóg potrafi zliczyć ile modlitw, ile cierpień i ofiar poświęcano, aby wesprzeć moją posługę Kościołowi; ile życzliwości, dobrych słów i oznak jedności podtrzymywało mnie na duchu każdego dnia. Niech dobry Bóg obficie Wam to wynagrodzi! Proszę Was, nie ustawajcie w tym wielkim dziele miłości dla Następcy św. Piotra. Raz jeszcze proszę pomóżcie Papieżowi i wszystkim, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości" (Plac św. Piotra, 16 października 2003).
Słowa te Ojciec Święty kieruje w sposób szczególny do swoich Rodaków. Wdzięczny za pamięć i duchową łączność, zwłaszcza w tych dniach, poleca miłosierdziu Bożemu Pana, Jego Współpracowników i Mieszkańców Gminy Rawicz oraz z serca wszystkim błogosławi. Z Chrystusowym pozdrowieniem Mons. Gabriele Caccia, Asesor”.
Po przypomnieniu historii nadania nazwy Planty Jana Pawła II, głos zabrał Jacek Jarczewski, dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, który w kilku zdaniach opisał zawartość prezentowanych przed pomnikiem plansz i zaprosił zebranych na kolejną papieską wystawę pt. "Jan Paweł II w albumach rawiczan". Wernisaż odbędzie się w Ratuszu w najbliższą środę, 16 października, o godz. 19:00. Pokazane zostaną na niej fotografie z pielgrzymek, ale także zdjęcia i dokumenty związane z nadaniem 16 października 2003 roku rawickim Plantom imienia Jana Pawła II. Po wernisażu z koncertem wystąpi zespół Koniugacja.
Po wystąpieniach, Ks. Prałat Józef Podemski dokonał symbolicznego otwarcia wystawy.