Słowo na niedzielę 9 sierpnia 2015 r.

Chiński Wielki Mur liczy około 2400 km i jest jedynym dziełem ludzkim widzianym z kosmosu. Budowniczym Muru był chiński cesarz. Historia podaje, że władca ten odczuwał wielki lęk przed śmiercią. Pewnego dnia nadworni magowie powiedzieli mu o istnieniu rajskiej wyspy na Morzu Wschodnim. Według nich, mieszkańcy tej wyspy posiedli tajemnicę życia wiecznego. Władca wysłał statek, wyładowany skarbami celem odnalezienia tej wyspy. Po długich poszukiwaniach odnaleziono wyspę, ale nikt z jej mieszkańców nie był w stanie sprzedać tajemnicy życia wiecznego nawet za tak ogromne skarby.

      Chleb i każdy inny pokarm służy życiu, jednakże moc pokarmów podtrzymująca życie nie jest nieograniczona. Bez pokarmu czeka człowieka śmierć głodowa. Najbardziej kaloryczny pokarm tylko do czasu podtrzymuje życie. Nawet pokarm dostarczony bezpośrednio do żył przy pomocy kroplówki nie może uchronić przed śmiercią. „Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli”...

      Chleb i każdy inny pokarm wzmacnia siły człowieka. Niestety, oddziałuje on tylko na siły fizyczne. Na energię duchowa oddziałuje tylko pośrednio w myśl zasady: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Nie ma jednak bezpośredniego wpływu na takie duchowe moce, jak mądrość, miłość, odwaga, cierpliwość...

      Jest jednak pokarm, który przedłuża życie człowieka nie na godziny, lecz na całą wieczność. „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”.

Ten chleb wzmacnia także nasze siły duchowe. Kto przyjmuje Chrystusa - Jego Ciało i Krew, mądrość i moc - zdolny jest do czynów, które wymagają wielkiej energii ducha. Posilony Chrystusem może przebaczać i prosić o przebaczenie /to wymaga wielkiej mocy!. Ten zdolny jest wydać swe ciało na spalenie z miłości. Ten cudownie może pomnażać swoją miłość i nasycić nią tak wielu, jak wielu Chrystus nakarmił pięcioma bochenkami chleba.

      Pomyślę w tym tygodniu:

Kto może przyjmować Komunię świętą?
Jak często można przyjmować Komunię św.?
Jakie owoce sprawia Komunia święta?

ks. mgr Bernard Twardowski