Słowo na niedzielę 6 października 2019 r.

Dokładnie 80 lat temu - 22 września 1939 roku w Kołomani koło Kielc urodził się Marian Kasprzyk. Życiowe losy związały go kilkadziesiąt lat temu z Bielskiem-Białą. Marian Kasprzyk - zdobywca brązowego medalu olimpijskiego w boksie na igrzyskach w Rzymie w 1960 kroku i złotego medalu olimpijskiego w boksie na olimpiadzie cztery lata później, w 1964 roku w Tokio, a także brązowego medalu na mistrzostwach Europy z Belgradzie w 1961 roku - teraz świętuje swoje 80- te urodziny.

Od lat pan Marian jest mieszkańcem i parafianinem w Kamienicy k/ Bielska Białej. Dzisiaj, w kościele św. Małgorzaty w Bielsku Białej, biskup Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 80 lat życia mistrza olimpijskiego, któremu towarzyszyli także przyjaciele, parafianie z Kamienicy, sportowcy i działacze sportowi, przedstawiciele władz samorządowych z wiceprzewodniczącym bielskiej Rady Miejskiej Przemysławem Drabkiem, wiceprezydentem miasta Adamem Ruśniakiem i radnym Maksymilianem Prygą.

Podczas Mszy św. ks. biskup Piotr Greger mówił  - Nie zdradzę chyba żadnej tajemnicy, jeśli powiem, że pan Marian w różnych środowiskach, także szkolnych - co dziś jest bardzo istotne - dzieli się świadectwem swojej wiary, mówi o swojej modlitwie. A to, że ona w jego życiu jest ważna - myślę, że w ostatnich latach szczególnie - to nie tylko to, że o niej mówi, ale też w pewnym sensie zaznacza w inny sposób - zaczął biskup, po czym zaprezentował różaniec złożony z kolorowych paciorków. - Ten różaniec otrzymałem od niego. Bo pan Marian nie tylko się na różańcu modli, ale i różańce robi własnoręcznie. Ten jest szczególny - każda dziesiątka jest w innym kolorze - to są kolory kółek olimpijskich. Chcę podziękować i za ten różaniec, i za świadectwo. Za to, że jesteś dla nas przykładem, że będąc kimś wielkim, mistrzem olimpijskim, pokazujesz, że można być mężczyzną takim, jak poleca św. Paweł: modlącym się, nie wstydzącym się swojej wiary. A znając charakter i osobowość, to i te kolejne wymienione cechy też są obecne w życiu pana Mariana: podnosi ku Bogu ręce czyste, nie ma w nim gniewu i nie ma żadnego sporu…

Rozpoczęliśmy miesiąc październik, miesiąc modlitwy różańcowej za misje katolickie na pięciu kontynentach świata. Młodzież, mężczyźni, niewiasty – weźmy udział w olimpiadzie różańcowej.