Słowo na niedzielę 4 maja 2014 r.
Dnia 2 maja 2014 r. gościliśmy w Rawiczu w kościele św. Andrzeja Boboli krzyż i ikonę – symbole Światowych Dni Młodzieży. Przekazuję trochę informacji na temat tych symboli.
W Niedzielą Palmową, dnia 13 kwietnia 2014 r., w Watykanie nastąpiło przyjęcie krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Salus populi Romani. Rozpoczął się kolejny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, której celem – w 2016 roku – będzie Kraków. Najbliższe trzy lata, które poprzedzają światowe spotkanie młodzieży w Krakowie, poświęcone są przygotowaniu duchowemu, opartemu o rozważania trzech ewangelijnych błogosławieństw z Ewangelii według świętego Mateusza (por. 5,1-12). W bieżącym roku rozważamy pierwszy temat: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5,3); na rok 2015 przypada: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8); i wreszcie w roku 2016 tematem będzie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).
Delegacja młodzieży, której zostały przekazane oficjalne symbole Światowych Dni Młodzieży, składała się ze 115-osób, pochodzących z wszystkich polskich diecezji. W Rzymie dołączyła do niej dodatkowo delegacja 108 osób z naszej archidiecezji poznańskiej. Właśnie w naszej archidiecezji rozpoczęła się peregrynacja krzyża i ikony. Następnie trasa jego pielgrzymowania prowadzić będzie przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką. Stamtąd Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz towarzysząca mu Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani powędruje przez dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 28 czerwca krzyż zostanie przekazany młodzieży ze Wschodu. Nawiedzi Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. 14 grudnia powróci do Polski i bez przerwy będzie pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach, aż do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie, do 30 lipca 2016 r. 31 lipca będzie w centrum głównego wydarzenia ŚDM, Eucharystii. Według planu, w każdej polskiej diecezji krzyż będzie około dwóch tygodni.
Krzyż Światowych Dni Młodzieży został podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 r. Drugi symbol wiary to ikona Salus Populi Romani. Jest to kopia świętego obrazu znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. 13 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty przekazał tę ikonę młodzieży niemieckiej, od tamtej pory znajduje się ona zawsze przy krzyżu ŚDM.
To przekazanie krzyża przed 30 laty było momentem szczególnym. W dniu 25 marca 1983 w Kościele rozpoczął się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia – Rok Święty. Jan Paweł II chciał, aby ten rok miał swój znak. Znakiem tym stał się bardzo prosty krzyż. Został on wniesiony przez Drzwi Święte do Bazyliki Świętego Piotra przez młodzież 25 marca 1983 roku. Przebywał tam 394 dni. I właśnie w Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 roku, Jan Paweł II przekazał ten krzyż młodzieży, prosząc, aby poniosła go na cały świat i mówiła o miłości Pana Jezusa do człowieka. To bardzo ważny znak. Jan Paweł II ponownie ukazał światu krzyż. Chciał także związać młodzież z krzyżem i z osobą Chrystusa Zbawiciela. Często przypominał młodzieży: „ja jestem pośród was po to, aby wam mówić o Chrystusie”. Przez cały pontyfikat wiązał młodzież z Chrystusem. Znakiem tego był właśnie ten krzyż, który zawsze jest obecny na Światowych Dniach Młodzieży.
XXIX Światowy Dzień Młodzieży będzie miał miejsce w Krakowie od 26 do 31 lipca 2016 r. Poprzedzą go Dni Młodych w Diecezjach. Hasłem spotkania z Ojcem Świętym będą słowa z Ewangelii św. Mateusza “Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
ks. mgr Barnard Twardowski