Słowo na niedzielę 1 września 2019 r.

Podczas bombardowania Warszawy w czasie ostatniej wojny światowej bomby jak grad sypały się na polską Stolicę, a ludzie chcąc ratować swoje życie kryli się po schronach. Jedna z bomb uderzyła w państwowy gmach, a mianowicie w bank. Monety grubo rozsypały się po ulicy. Nikt jednak nie biegł, by je zbierać, bo rozumiano, że w tym momencie nie pieniądze, ani bogactwo stanowią wartość, ale najważniejsze jest życie. Jednak znalazł się człowiek, który widzące monety leżące bez opieki na ulicy, mimo niebezpieczeństwa, pochłonięty żądzą posiadania, wybiegł ze schronu i począł zagarniać przedwojenne monety. Ale, oto na ulicy straszliwy wybuch. Ludzie przymknęli swe oczy, a gdy je otwarli, leżały na ulicy tylko dwie dłonie pełne monet i nic więcej. Biedak nie umiał ocenić co jest najważniejsze w danej chwili i dał się ponieść żądzy posiadania.

Te dwie dłonie pełne monet, to symbol dzisiejszego człowieka ogarniętego żądzą posiadania, pochłoniętego tylko doczesnością. Zagoniony jest dzisiaj człowiek od świtu do późnej nocy za coraz inną zdobyczą. Zdobył mieszkanie, to trzeba się urządzić, a więc telewizor, pralka, zamrażalka, samochód. A gdy to posiądzie, to chce czegoś innego, gdyż apetyt wzrasta w miarę jedzenia. I w tej gonitwie za posiadaniem, w tej żądzy dorobienia się, szybko ulatują lata, a często niespodziewanie przychodzi śmierć. Zawał serca na ulicy, nieszczęśliwy wypadek nagła choroba, może straszliwy rak i trzeba wszystko zostawić i stanąć przed trybunałem Boga. Ale jakże uboga i biedna jest wtedy dusza.

Nadchodzą dla naszej parafii chwile bardzo ważne, a mianowicie misje święte. Od ustosunkowania się do tych misji parafialnych zależeć będzie nasza wieczność, a nawet i szczęście doczesne. Obyśmy w tych świętych dniach nie zapomnieli co najważniejsze. Misje święte, to czas specjalnych łask Bożych, to jakby niebo otwarte nad parafią, kiedy Bóg w szczególny sposób ją nawiedza.

Co to są misje święte? Misje święte to czas rozrachunku z własnym sumieniem: w obliczu prawdy o Miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego.

Misje święte – to czas nawrócenia, czyli powrotu do Boga, zarówno tych osób, które uważają się za gorliwych katolików, jak i tych, którzy prowadzą życie z dala od  Boga.

Misje święte – to czas wzrastania w wierze dla praktykujących wiernych, ale przede wszystkim jest to czas odzyskiwania wiary dla wątpiących i odrzucających Boga, nieakceptujących nauczania Kościoła.

Misje święte – to czas uznania swoich win i wyznania grzechów, ale przede wszystkim czas uznania Jezusa za swojego jedynego Pana i Króla. Misje święte to szansa odnowy życia!