Słowo na niedzielę 28 września 2014 r.

      Już niebawem rozpocznie obrady III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone „Wyzwaniom duszpasterskim wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.

      Niedziela 28 września 2014 r. będzie poświęcona modlitwie w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. 

      Jednym z ważniejszych problemów Synodu jest rosnąca liczba konkubinatów, które, co wyraźnie widać w ankietach i co jest bardzo niepokojące, spotykają się nie tylko z aprobatą, ale coraz częściej z zachętą ze strony rodziców i społeczeństwa.

      Wielu młodych ludzi nie kwestionuje wartości sakramentalnego małżeństwa, ale wybiera życie bez ślubu kościelnego z obawy przed pełnym zaangażowaniem, wątpiąc, czy potrafią w małżeństwie żyć. Często powodem takiego stanu rzeczy jest brak pozytywnych doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego.

      Kolejnym z problemów, po wysokiej liczbie konkubinatów, jest rosnąca liczba rozwodów, która sukcesywnie wzrasta. Jest to widoczne szczególnie w dużych miastach. W Warszawie w 2011 r. współczynnik rozwodów sięgnął 49%.

      Obok właściwego przygotowania narzeczonych oraz wykorzystania samego obrzędu ślubu szczególny akcent należy położyć na duszpasterstwo młodych małżeństw, które, nie będąc jeszcze gotowe do zaangażowania się w konkretny ruch kościelny, pozostawiane są często samym sobie. Jest to duża grupa docelowa, do której powinniśmy docierać.

      Wśród wyzwań stojących współcześnie przed duszpasterstwem rodzin jest także m.in. pomoc rodzinom zagrożonym rozbiciem i patologią, rodzinom ideologicznie podzielonym oraz rodzinom z osobami starszymi. Ponadto dotarcie do osób, które z różnych względów zawierają jedynie związki cywilne. W obszarze szczególnego zainteresowania duszpasterstwa rodzin znajdują się także osoby rozwiedzione oraz posiadającymi dzieci poczęte metodą in vitro. Troska o tę ostatnią grupą jest wyzwaniem złożonym i wymaga szczególnego rozważenia i namysłu.

      Obok wspomnianych obszarów niezwykle ważne jest większe zaangażowanie w pracę z rodzinami chrześcijańskimi, które nie są dotknięte powyższymi problemami, a które również wymagają wielkiej uwagi i troski, aby mogły się jak najlepiej rozwijać. Jest również potrzeba właściwego przygotowania alumnów do pracy z rodzinami, konieczność większego zaangażowania kapłanów w parafialne duszpasterstwa rodzin oraz aktywne promowanie duchowości małżeńskiej.

      Modlitwa ojca św. Franciszka do św. Rodziny w intencji Synodu.

      Jezu, Maryjo i Józefie w Was kontemplujemy blask prawdziwej miłości, do Was zwracamy się z ufnością. Święta Rodzino z Nazaretu, uczyń także nasze rodziny środowiskami komunii i wieczernikami modlitwy, autentycznymi szkołami Ewangelii i małymi Kościołami domowymi.

      Święta Rodzino z Nazaretu niech nigdy więcej w naszych rodzinach nikt nie doświadcza przemocy, zamknięcia i podziałów: ktokolwiek został zraniony albo zgorszony niech szybko zazna pocieszenia i uleczenia. Święta Rodzino z Nazaretu, oby przyszły Synod Biskupów mógł przywrócić wszystkim świadomość sakralnego i nienaruszalnego charakteru rodziny, jej piękna w Bożym zamyśle.

      Jezu, Maryjo i Józefie Usłyszcie, wysłuchajcie naszego błagania.

ks. mgr Bernard Twardowski