Słowo na niedzielę 26 II 2017 r.

Kim był Sługa Boży ksiądz Do­lindo Ruotolo? Piękną duchowość tego świętego ka­płana rzeźbiło słowo Boże oraz doświadczenia życiowe. W swojej autobiografii pisze on, że imię Dolindo w dialekcie neapolitańskim znaczy ból. Od dzieciństwa cierpienie wpisywało się w jego życie chorobami i nędzą materialną. W 1896 r., po separacji rodziców, wraz z bratem Elio trafił do Szkoły Apostolskiej Księży Mi­sjonarzy. W 1905 r. przyjął święcenia ka­płańskie. Po dwóch latach kapłaństwa zo­stał poddany poważnej próbie życia. Oskarżono go o rozsiewanie błędów teo­logicznych i herezji. Został suspendowany i poddany dochodzeniu sądowemu przez Święte Oficjum. Poddano go upokarzają­cym badaniom psychiatrycznym. Posą­dzono go o opętanie przez szatana i przy­muszono do poddania się obrzędom egzorcyzmu. Nie oszczędziła go także miej­scowa prasa. Ks. Dolindo przetrwał ten trudny czas dzięki całkowitemu zawierzeniu życia Chrystusowi i Jego Matce. Po trzydziestu latach tej gehenny, w ro­ku 1937 został zrehabilitowany przez Sto­licę Apostolską i mógł powrócić do pracy duszpasterskiej w Neapolu. Sława jego świętości i dary jakie otrzymał od Boga, w tym dar uzdrawiania, zarówno duchowego jak i fizycznego, gromadziły wokół niego ogromne tłumy ludzi. Miał także dar przepowiadania przyszłości.

Jedna z jego przepowiedni odnosiła się do Polski. Jest to przepowiednia obalenia komunizmu w Polsce podpisana precz ks. Dolindo Ruotolo 2 lipca 1965 roku. Au­tentyczność tej przepowiedni poświadczył słowacki biskup Pavel Hnilica. Oto treść tej przepowiedni: „Maryja do duszy: Świat idzie ku zatracie, ale Polska, jak w czasach Sobieskiego, dzięki pobożności do Mojego serca będzie dzisiaj jak tamci w liczbie 20 tysięcy, którzy uratowali Eu­ropę i świat przed turecką tyranią. Polska uwolni świat od najstraszliwszej tyranii komunistycznej. Pojawi się nowy Jan, który w heroicznym marszu rozerwie kaj­dany i pokona granice narzucone przez komunistyczną tyranię. Pamiętaj o tym. Błogosławię Polskę. Błogosławię ciebie. Błogosławcie mnie. Ubogi ksiądz Dolin­do Ruotolo — ulica Salvator Rosa. 58. Ne­apol”. Trudno oprzeć się wrażeniu, że tym nowym Janem był św. Jan Paweł II. który tak bardzo przyczynił się zerwania kajdan komunistycznej niewoli, przyczynił się do upadku komunizmu.

O Opatrzności Bożej, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, tak pisze ksiądz Dolin­do: … „Gdy zo­baczysz, że twoja dolegliwość zwiększa się zamiast się zmniejszać, nie martw się, zamknij oczy i z ufnością powiedz Mi: „Bądź wola Twoja. Ty się tym zajmij!” Mówię ci, że zajmę się tym, że wdam się w tę sprawę jak lekarz, a nawet, jeśli bę­dzie trzeba, uczynię cud. Widzisz, że spra­wa ulega pogorszeniu? Nie trać ducha? Za­mknij oczy i mów: „Ty się tym zajmij!”. Mówię ci, że zajmę się tym i że nie ma skuteczniejszego lekarstwa nad moją inter­wencję miłości. Zajmę się tym jedynie wtedy, kiedy zamkniesz oczy”.