Słowo na niedzielę 26 stycznia 2014 r.

26 stycznia  br. obchodzony będzie 61 Światowy Dzień Trędowatych. Będzie to okazja do objęcia dobrą myślą i modlitwą tych, którzy cierpią na jedną z najstarszych i najstraszniejszych chorób, jakie zna ludzkość. W ciągu ostatnich 25 lat dzięki zastosowaniu polichemioterapii wyleczono kilkanaście milionów trędowatych. Jednak każdego roku notuje się około 200 tysięcy nowych zachorowań. Po latach gwałtownego spadku liczby trędowatych, od kilku lat liczba chorych pozostaje na tym samym poziomie. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest ubóstwo, brak wystarczająco rozwiniętych struktur sanitarno-medycznych i oświaty w krajach misyjnych. Dlatego, podobnie jak w latach ubiegłych, w ostatnią niedzielę stycznia przed kościołami zbierane będą pieniądze na wsparcie pracy misjonarzy zajmujących się trędowatymi. Poniżej znajdziecie Państwo dokumenty dotyczące 61 Światowego Dnia Trędowatych.

Co należy wiedzieć o trądzie?

• Jest to przewlekła choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Hansena
• Trąd jest chorobą podstępną, można przez wiele lat być zarażonym bez żadnych objawów
• Zarażenie trądem podobnie jak gruźlicą następuje poprzez drogi oddechowe
• Najczęściej na trąd zapadają osoby niedożywione, osłabione - stąd mówi się, że jest to choroba biedy
• Trąd nie jest chorobą dziedziczną, chora matka rodzi zdrowe dzieci
• Trąd jest chorobą okrutnie okaleczającą człowieka
• Jak dotąd nie istnieje szczepionka przeciwko trądowi
• Trąd wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny
• W ciągu ostatnich lat wyleczono kilkanaście milionów trędowatych
• Aktualnie trąd występuje w najbiedniejszych rejonach świata
• Liczba nowych przypadków trądu od kilku lat pozostaje na poziomie ok. 250 tysięcy
• W leprozoriach pozostaje kilka milionów osób wyleczonych ale trwale okaleczonych przez trąd
• W opiekę nad trędowatymi na świecie największy wkład wniosły misyjne i opiekuńczo lecznicze ośrodki kościoła katolickiego, w tym ruch zainicjowany przez Sługę Bożego Raoula Follereau, który jest inicjatorem Światowego Dnia Trędowatych

Rozwijaniem aktywności osób dotkniętych skutkami trądu zajmują się w swoich ośrodkach także polscy misjonarze, jak czyni to na przykład dr Helena Pyz z ośrodka Jeevodaye w Indiach, siostra Józefa Franke ze zgromadzenia sióstr służebnic śląskich w Kamerunie, siostra Noemi Świeboda ze zgromadzenia sióstr józefitek w Kongo Brazzaville, siostra Róża Gąsior ze zgromadzenia służebnic Ducha Świętego w Angoli. Obchodzony w każdą ostatnia niedzielę stycznia Światowy Dzień Trędowatych jest okazją do wsparcia ich pięknej posługi modlitwą i ofiarą.