Słowo na niedzielę 24 czerwca 2018 r.

Współziomkowie małego Jana Chrzciciela. zastanawiali się i zapytywali ze zdziwieniem siebie samych: „Kimże będzie to dziecię?” Podobne pytanie sami możemy stawiać, gdy patrzymy na każde dziecko. Człowiek otrzymuje od Boga talent i zadanie do wykonania. W przypadku Jana tym zleceniem było przygotowanie świata na przyjście Jezusa. A jakie obowiązki stoją przed piłkarzami, trenerami, kibicami czy działaczami sportowymi?

Bóg wybrał Jana, bo wiedział, że ze swojego zadania wywiąże się bardzo dobrze. Ale jak przewidzieć, czy uganiający się za piłką kilkulatek w przyszłości zostanie piłkarzem światowej klasy? Tu właśnie pojawia się rola trenera. Do niego należy odkrycie talentu, gdy widoczny jest dopiero jego zalążek. Wprawne oko szkoleniowca powinno widzieć to, co dla innych jest jeszcze niedostępne. Rola ta jest więc bardzo odpowiedzialna, i nie chodzi tu tylko o wychowywanie przyszłych mistrzów sportu. Zdecydowanie ważniejsze jest kształtowanie piłkarza, aby był nie tylko dobrym sportowcem, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Talentem i zadaniem do wykonania Bóg obdarza także kibiców. „To my nadajemy kolorytu szarej polskiej piłce” – głosili w 2006 roku na transparentach kibice na naszych stadionach. Bez fanów mecze nie są pasjonującymi widowiskami. Faktycznie stają się szare i pozbawione emocji. Również Euro 2012 nie byłoby barwną imprezą, gdyby spotkania najlepszych drużyn w Europie rozgrywano przy pustych trybunach. Dlatego piłkarze powinni pamiętać, że grają dla kibiców. Fani zaś nie mogą zapominać, że ich wsparcie jest jednym z elementów, który ułatwia odniesienie końcowego sukcesu. Jak będzie w tym roku gdy będziemy przeżywać Mundial 2018?

Najważniejsze zadanie spoczywa jednak na barkach działaczy sportowych. To oni decydują o tym, jak naprawdę wygląda piłka nożna. Czy pozostaje wierna swoim prawdziwym ideałom, czy staje się tylko biznesem, czyli sposobem na zarabianie pieniędzy. Działacze muszą pamiętać, że ich główną misją nie jest „wyciskanie” z piłkarskich widowisk milionów euro, ale przekazywanie pozytywnych wartości, szczególnie najmłodszym kibicom, dla których piłkarze są idolami.

Piłka nożna jest pięknym sportem. Dopiero jej niewłaściwe wykorzystywanie przez człowieka wprowadza do tej dyscypliny zło i wypaczone wartości. Dlatego zadaniem każdego z nas winna być troska o to, aby piłka nożna pozostała sportem, który daje poczucie więzi.