Słowo na niedzielę 2 marca 2014 r.

        Powieść Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis" ukazuje krwawe prześla­dowania chrześcijan w pierwszych wiekach. Mimo tak okrutnych prześla­dowań chrześcijaństwo rozprzestrzenia się w nadzwyczajny sposób. Dzieje się to między innymi dzięki nauczaniu św. Piotra. Jednym z wątków tej powieści jest miłość młodego rzymianina Winicjusza do pięknej chrześci­janki Lidii. Dzieli ich jednak ogromna przepaść, droga prawie nie do prze­bycia. Różnią się stylem życia. Winicjusz żyje życiem ówczesnego zde­moralizowanego Rzymu, gdzie się czci miedzy innymi bogów patronują­cych najbardziej wyuzdanym ludzkim zachciankom. Lidia jest gorliwą chrze­ścijanką. Kieruje się moralnością ewangeliczną, w której przykazanie mi­łości zajmuje naczelne miejsce. Dla Rzymian miłość, miłosierdzie w wy­daniu chrześcijańskim były nie do przyjęcia, były czymś poniżającym.

      Winicjusz dąży do przełamania przepaści między nim a Lidią dlatego chce się dowiedzieć jak najwięcej o chrześcijanach. W tym celu wybrał się potajemnie na ich modlitewne spotkanie. Nie rozpoznany przez niko­go uczestniczy w nabożeństwie, w czasie którego przemawiał św. Piotr. Winicjusz wsłuchując się w jego słowa poczuł, że dzieje się z nim coś dziwnego: zaczyna na serio traktować słowa św. Piotra o Jezusie. Póź­niej wiele nad tym rozmyślał, aż w końcu podjął decyzje przyjęcia chrztu. Stało się coś, co wydawało się niemożliwe.

      Winicjusz utorował sobie drogę do spotkania nie tylko z Lidią, ale tak­że z Chrystusem. W prostowaniu jego krętej drogi miały miejsce dwa za­sadnicze stopnie. Pierwszy stopień, to porzucenie dotychczasowego ży­cia czyli wewnętrzna przemiana. Kosztowało go to wiele wyrzeczeń. Drugi stopień, to przyjęcie nowe­go stylu życia, który był tak różny od poprzedniego.

      Wielki Post w życiu Kościoła i w życiu każdej parafii też jest czasem nawrócenia, przemiany, powrotu do Boga. Wielki Post to czterdziestodniowe rekolekcje całego Kościoła. A rekolekcje to takie lekcje dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych, przez które mamy stać się nowymi i lepszymi ludźmi. Dobrze znane nam wezwanie św. Pawła „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!” (2 Kor 5, 20) wyznacza najważniejsze zadanie wielkopostne, które powinniśmy usłyszeć już od pierwszych dni Wielkiego Postu. Jesteśmy zaproszeni, by przyjąć dar Bożego miłosierdzia już od Środy Popielcowej poprzez dobrze odbytą sakramentalną spowiedź. Tego spotkania z Chrystusem, który przebacza, nie należy odkładać na ostatnie dni przed Świętami Wielkanocnymi.

Na co powinien zwrócić uwagę proboszcz parafii, organizując rekolekcje?

Przede wszystkim rekolekcje mają być dobrze zorganizowane. Pamiętajmy, że jest to czas nawrócenia do wiary i do życia według wiary. Chodzi nam o pełne chrześcijaństwo, a nie tylko okazyjne. Starajmy się zaprosić doświadczonych rekolekcjonistów. Zadbajmy o stosowny czas i godziny. Kapłan przyjeżdżający na rekolekcje powinien odbyć rozmowę przed rekolekcyjną z księdzem proboszczem, uzgadniając temat i plan rekolekcji, a także to, na co należy zwrócić szczególną uwagę, biorąc pod uwagę specyfikę parafii. Już od pierwszych dni Wielkiego Postu przygotowujmy parafian do rekolekcji poprzez wezwania w modlitwie powszechnej w niedziele i w dni powszednie. Na koniec Mszy św. odmawiajmy w intencji dobrze przeżytych rekolekcji modlitwę „Do ciebie św. Michale Archaniele".

ks. mgr Bernard Twardowski