Słowo na niedzielę 19 stycznia 2014 r.

       Słowo na dzisiejszą niedzielę rozpocznę podobnie jak kaznodzieja w naszym kościele parafialnym w ubiegłą niedzielę. W czasie 1-szej wizyty we Francji (na początku lat 80-tych) Papież Jan Paweł II zadał Francuzom bardzo kłopotliwe pytanie: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?”

      Francuzi do dzisiaj nie umieją Mu tego pytania wybaczyć. Ale sądzę, że to pytanie można zadać nie tylko Francuzom. Należałoby zapytać dzisiaj całą Europę:
„Chrześcijańska Europo, co zrobiłaś ze swoim Chrztem?!”

A może nawet bardziej konkretnie:
„Chrześcijańska, katolicka Polsko, a ty, co zrobiłaś ze swoim Chrztem?!”

Albo jeszcze bardziej osobiście:
„Katoliku, ty stojący tutaj w kościele, co ty zrobiłeś ze swoim Chrztem???”
Czy łaski na Chrzcie otrzymane rozwijałeś?
Czy wiarę swoja pogłębiałeś?
Czy w swoim codziennym życiu kierujesz się tą wiarą, czy wyjmujesz ją z szafy tylko na niedziele i święta?

      W swojej książce „Pamięć i tożsamość” Papież Jan Paweł II pokazuje, że Europa, Europejczycy, także Polska i Polacy coraz bardziej zapominają o swoich korzeniach. A efektem jest utrata tożsamości. Błąkamy się po wielkich i błyszczących supermarketach współczesnego świata i szukamy nowych idoli i bożków. Zapomnieliśmy o naszym Chrzcie i tracimy swoją tożsamość.

      A jednocześnie, z drugiej strony Europa, a nawet świat patrzy z nadzieja na Polskę, na polskich katolików i na polską wiarę. Wielu intelektualistów chrześcijańskich na Zachodzie wiąże z Polską i jego katolicyzmem duże nadzieje. Pozostają oni pod wrażeniem rozmachu pontyfikatu Jana Pawła II i rozumują następująco:

      Papież nie wziął się znikąd, uformowała go określona tradycja kulturowa i w tradycji tej musi tkwić spory potencjał duchowy, skoro wydała ona tak wybitną jednostkę. Jeden z czołowych intelektualistów amerykańskich, redaktor naczelny pisma „First Things”, Richard Neuhaus uważa, że impuls do nowej ewangelizacji Europy wyjdzie właśnie z Polski. Podobnie uważa też rektor uniwersytetu w Pampelunie w Hiszpanii. Zaś brat Roger, założyciel protestanckiej wspólnoty Taize, powiedział kiedyś wprost: „Wiosna Kościoła wyjdzie z Polski”.

ks. mgr Bernard Twardowski