Słowo na niedzielę 16 listopada 2014 r.

Wtorek 18 listopada to liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny i dzień setnej rocznicy śmieci dziewicy i męczennicy. Do Zabawy i Wał–Rudy przybędzie ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny. Już o 12.30 wierni usłyszą o drodze bł. Karoliny do świętości, o 13.00 będzie Msza św. w Sanktuarium w Zabawie. O 14.00 w domu bł. Karoliny w Wał–Rudzie pielgrzymi będą mogli oglądnąć nową wystawę prezentującą stroje ludowe, ubiór oraz wyposażenie carskiego żołnierza, oraz posłuchać opowieści o czasach i okolicznościach życia i śmierci bł. Karoliny w formie elektronicznego przewodnika.

„Będziemy modlić się o to, by to dzieło, którego dokonała Karolina 18 listopada wydało najpiękniejsze owoce. Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji, o którą gorliwie modlimy się i na wielu płaszczyznach przygotowujemy. Jestem przekonany, że bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, że nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem, to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę, jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia – narodzenie do nowych dzieł, którym Ona patronuje już z nieba” - mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego.

Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest "pierwszą duszą do nieba", a także za społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka. Zginęła heroicznie broniąc się przed gwałtem, broniąc swej godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.

Jan Paweł II beatyfikował ją 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie. Jest patronką młodzieży, Ruchu Czystych Serc, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i diecezji rzeszowskiej. Jej wspomnienie liturgiczne przypada 18 listopada.