Słowo Boże na niedzielę 18 października 2020 r. 

   18 października w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim zainaugurowany zostanie proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej, pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki. Pierwszym punktem procesu na szczeblu diecezjalnym będzie uroczysta sesja trybunału pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Tuż po niej metropolita poznański będzie przewodniczyć mszy świętej w intencji beatyfikacji Wandy Błeńskiej.
Data zainaugurowania procesu nie jest przypadkowa, bowiem 18 października przypada Światowa Niedziela Misyjna. To dzień, który doskonale wyraża powołanie misyjne i lekarskie Matki Trędowatych.

   Po czterdziestu jeden latach pracy wśród trędowatych w Ugandzie doktor Wanda Błeńska wróciła do Polski. Miała osiemdziesiąt jeden lat. Do Buluby, gdzie znajdował się ośrodek dla trędowatych, przybyła w 1951 roku. Pierwsze operacje przeprowadzała na łóżkach polowych. Wprowadziła badania histologiczne wycinków skóry w celu diagnozo­wania aktywności trądu. Działo się to w czasach, gdy wodę do ośrodka przywożono z jeziora, w którym pływały hipopotamy i nie było elektryczności. Pani doktor nigdy nie używała rękawiczek ochronnych przy badaniu chorych. Twierdziła, że chory nie może czuć, że się go boi lub brzydzi. Z czasem stała się wszechstronnym chirurgiem, dokonując za­równo amputacji kończyn, których już nie można było uratować, jak i precyzyjnych operacji plastycznych, przywracając poszarpanej przez trąd muszli usznej czy powiekom normalny wygląd, aby nie budziły obawy ani wstrętu. Zyskała tytuł Matki Trędowatych.

   Aktualnie posługuje na misjach 1883 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach.(dane Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z dn. 01 października 2020 r.)

   Dla misjonarzy najważniejszym zadaniem jest oczywiście głoszenie Dobrej Nowiny. Podstawowym zadaniem Kościoła jest przecież prowadzenie ludzi do zbawienia, a więc do wiecznego szczęścia. Nie oznacza to jednak, że misjonarze nie zwracają uwagi na doczesne potrzeby środowisk, w których pracują. Dlatego Kościół oprócz organizowania opieki duszpasterskiej dokłada także wszelkich starań, aby miejscowa ludność miała dostęp do opieki medycznej, edukacji, czystej wody, ubrań czy żywności. Misje to troska o każdy aspekt ludzkiego życia.

ks. mgr Bernard Twardowski