Słowo na niedzielę 14 grudnia 2014 r.

      17 grudnia przypadają 78 urodziny papieża Franciszka. W ubiegłym roku w dniu swoich 77 urodzin papież Franciszek zaprosił na poranną Mszę św. w Domu świętej Marty oraz  na śniadanie, trzech bezdomnych z okolic placu Świętego Piotra.
      Trzech mężczyzn zaprowadził do Franciszka na Mszę św. i śniadanie w Domu świętej Marty papieski jałmużnik arcybiskup Konrad Krajewski, który często pomaga ubogim koczującym w rejonie Watykanu. Bezdomny Polak, Słowak i Czech byli gośćmi papieża Franciszka w Watykanie.

      Gdy bezdomni zostali zapytani przez księdza arcybiskupa Konrada: "Poszlibyście na urodziny papieża Franciszka?", przecierali oczy, by przekonać się, czy to nie sen. Zapytali, czy dobrze zrozumieli pytanie. Potem, po chwili zagubienia i zdumienia zaczęli porządkować swoje legowiska, arkusze kartonu i koce. Słowak, Polak i Czech ze swoim nieodłącznym psem nie mogli w to uwierzyć. Zapakowali do bagażnika samochodu jałmużnika swoje rzeczy, wsiedli razem z psem i pojechali do Domu św. Marty.

      Po Mszy św. abp Konrad Krajewski przedstawił ich Franciszkowi. Mieli dla niego bukiet słoneczników, bo kwiaty te, jak wyjaśnił jałmużnik, "zwracają się zawsze do słońca, jak Kościół, który patrzy zawsze na swoje słońce Chrystusa". Papież Franciszek zaprosił bezdomnych na śniadanie w refektarzu Domu św. Marty. Zamienili z nim parę słów. Warto być włóczęgą, bo zostaje się przyjętym przez papieża - powiedział jeden z bezdomnych w czasie rozmowy z Franciszkiem.

      Jak będą wyglądały imieniny papieża Franciszka w tym roku nie wiemy, ale warto przypomnieć sobie to i owo o papieżu Franciszku.

      Papież Franciszek, właściwie Jorge Mario Bergoglio , ur. 17 grudnia 1936 w Buenos Aires, argentyński kapłan należący do zakonu jezuitów, w latach 1998–2013 arcybiskup Buenos Aires i tym samym prymas Argentyny, w latach 2001–2013 kardynał, 266 papież i 8 Suweren Państwa i Miasta Watykan od 13 marca 2013.

      Posługuje się językami: hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim, piemonckim oraz angielskim, zna też trochę portugalski. Na studiach uczył się także języków klasycznych: łaciny i greki.

      Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731–741).

      Po wyborze papieża Franciszka nastały zmiany. Zaraz po swoim wyborze odmówił założenia mucetu w wersji zimowej (tj. ozdobnego, w kolorze karmazynowym, lamowanego gronostajem) oraz stuły, którą założył dopiero podczas błogosławieństwa Urbi et orbi, taki sam gest robi podczas błogosławieństwa Urbi et orbi z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Zmartwychwstania Pańskiego.

      Papież Franciszek nie mieszka tak jak jego poprzednicy w Pałacu Apostolskim, ale w mieszkaniu w Domus Sanctae Marthae. Przyjmuje tam mniejsze delegacje oraz organizuje audiencje prywatne. Na co dzień odprawia mszę w jednej z pięciu niewielkich kaplic wydzielonych w tym budynku.

           Każdy z nas z okazji imienin może podarować Ojcu Świętemu coś bardzo cennego – modlitwę, o którą prosi od samego rozpoczęcia swego pontyfikatu. Zachęcam, aby w dniu urodzin Papieża polecać go Panu Bogu i Najświętszej Maryi Pannie. Trzecia niedziela Adwent czyli niedziela radości jest ku temu bardzo dobrą okazją.

ks. mgr Bernard Twardowski