Słowo na niedzielę 10 listopada 2013 r.

Jutro będziemy obchodzić Święto Niepodległości Polski. W liście do Galatów5,13 - św. Paweł woła: „Do wolności wyswobodził nas Chrystus. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!

Bł. Jan Paweł II nawoływał i modlił się w czasie kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny: o mądre zagospodarowanie wolności, o mądre jej wykorzystanie. Napominał i nawoływał do mądrej wolności i do korzystania z tej wolności zgodnie z przykazaniami Bożymi.

A jak my tę wolność zagospodarowaliśmy?

Na poziomie politycznym. Afera goni aferę, skandal goni skandal. Aroganccy, skompromitowani politycy z rządu, sejmu i senatu, robią co im się żywnie podoba, bo są wolni tzn. całkowicie samowolni i niekaralni, nietykalni. Oni tak pojęli wolność, jako wolność od wszelkiej moralności, uczciwości i przyzwoitości.

Słowa św. Pawła: „miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie!” A komu służą ci aroganccy i elegancko ubrani panowie?

To nie my wybieraliśmy takich polityków – powiecie .... Czy na pewno nie my? Czy bojkotując wybory, lekceważąc je sobie nie przyczyniam się przypadkiem do tego, że tacy właśnie aroganccy i liberalistyczni politycy są wybierani?

Mamy wolną prasę i wolne media, bo wolno im pisać i publikować, co im się podoba, najgorsze wymysły i kłamstwa i nikt nie ponosi za nic odpowiedzialności. A my tego słuchamy, my to kupujemy i czytamy, my się tym epatujemy ... Bo nareszcie komuś (najlepiej jakiemuś księdzu) dołożyli, bo nareszcie zdemaskowali kościół, bo nareszcie dowiedzieliśmy się prawdy ... W telewizji mówili, w gazecie pisało, więc to musi być prawda ...! My tak korzystamy z wolności, bo pozwalamy szkalować innych, bo już potępiliśmy sąsiada, znajomego, współpracownika, krewnego, zanim jeszcze został osądzony, zanim mu ktokolwiek coś udowodnił ...

Tymczasem do wolności wyswobodził nas Chrystus i nie wolno nam brać tej wolności jako zachęty do hołdowania wszelkiego rodzaju nieprawości i swobodzie obyczajów. Wolność jest bardzo łatwa do pomylenia z samowolą, z całkowitą swobodą jeśli jest widziana tylko jako wolność, czy wyzwalanie się od: skrępowań, niewygodnych ograniczeń, tego co nas krępuje. Nie każda wolność jest wyzwoleniem.. Dlatego w Święto Niepodległości Polski  módlmy się słowami hymnu:

„Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki
               Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
               Coś ją osłaniał tarczą swej opieki,
               Od nieszczęść, które przygnębić ją miały
               Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
               Ojczyznę, wolną pobłogosław Panie”.