Słowo na niedzielę 8 marca 2015 r.

W dniu 13 marca 2013 r. roku,  podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego w związku z rezygnacją papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na nowego papieża i przybrał imię Franciszek. Dziękujmy Bogu za dar Jego osoby oraz posługi i módlmy się o umocnienie Papieża. Niech Miłosierny Bóg napełnia Ojca Świętego Franciszka apostolskim duchem i strzeże dla dobra całego Kościoła.

      Bracia i siostry, dobry wieczór - takie były pierwsze słowa papieża Franciszka. Znaczące są także kolejne słowa: Dobrze wiecie, że zadaniem konklawe było wybranie biskupa dla Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za przyjęcie. Wspólnoto diecezjalna Rzymu, dziękuję wam.

      W swoim pierwszym przemówieniu nowy biskup Rzymu zaprosił wiernych do wspólnej modlitwy w intencji emerytowanego papieża Benedykta XVI, po której wyraził nadzieję: Zaczynamy razem naszą wspólną drogę: biskup i lud. Jest to wędrówka Kościoła w Rzymie, który przewodzi w miłości. Módlmy się za siebie, módlmy się za cały świat.

      Na koniec Ojciec Święty prosił pochyliwszy głowę przed zgromadzonym na placu św. Piotra Kościołem: Zanim Was pobłogosławię, módlcie się za mnie.

      Kim jest papież Franciszek? Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires w w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach. Chciał zostać chemikiem (ukończył studia techniczne), ale zamiast tego rozpoczął formację w seminarium. W 1958 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, tam też kontynuował naukę. Wykładał literaturę, psychologię i filozofię. W latach 1973-79 był prowincjałem jezuitów w Argentynie, w roku 1980 został rektorem swojego seminarium.

      Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. Śluby wieczyste złożył cztery lata później. W 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a sześć lat później rozpoczął samodzielne rządy w niemal trzymilionowej diecezji. Jednocześnie pełnił funkcję ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych mieszkających w Argentynie.

Do godności kardynalskiej został wyniesiony przez Jana Pawła II  21 lutego 2001 r.

      Ojciec Święty Franciszek postanowić przyjąć jako motto swojego pontyfikatu słowa „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”. Dziś zaprezentowano także papieski herb, który w głównej mierze opiera się na kardynalskim herbie.

b_200_276_16777215_00_images_fara_2015_slowo_na_niedziele_franciszek.jpg

      Poza niebieską tarczą  umieszczono symbole godności papieskiej, takie same jakie widniały na herbie Ojca Świętego Benedykta XVI. Mitra i paliusz umieszczone są między skrzyżowanymi kluczami złotym i srebrnym, związanymi czerwonym sznurem. Na górze umieszczono symbol zakonu, z którego pochodzi nowy papież – Towarzystwa Jezusowego (słońce).

W centrum papieskiego herbu, na błękitnej tarczy, widnieje słońce, a na jego środku umieszczono wysoko symbol Chrystusa IHS. Nad literą H wznosi się krzyż, poniżej niej trzy czarne gwoździe. Umieszczenie tych symboli oznacza, że ukrzyżowany Chrystus jest słońcem, światłem dla całego świata. W dolnym prawym rogu herbu znajduje się gałąź kwiatu nardu, a w lewym rogu umieszczono gwiazdę symbolizującą Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła. Z kolei kwiat nardu przedstawia świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego.

Jak wyjaśniono na oficjalnej watykańskiej stronie w tradycyjnej  ikonografii krajów języka hiszpańskiego św. Józef przedstawiany jest jako ten trzymający gałąź nardu w dłoni. Jak zaznaczono poprzez umieszczenie tych symboli w herbie Papież Franciszek chciał wyrazić swoje zawierzenie Najświętszej Maryi Pannie i świętemu Józefowi.

ks. mgr Bernard Twardowski