Słowo na niedzielę 1 lutego 2015 r.

19 Dzień Życia Konsekrowanego będzie obchodzony 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego ma charakter szczególny, przypada bowiem w ogłoszonym przez papieża Franciszka roku poświęconym życiu konsekrowanemu.

Jesteśmy wdzięczni papieżowi Franciszkowi za to, że ogłosił rok życia konsekrowanego. Obecnie w całym świecie sporo się mówi na temat takich form życia - powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Kazimierz Gurda. Ogólną sytuację życia konsekrowanego w Polsce ocenił on jako dobrą. - 35 tys. osób to duża grupa. Możemy się nią cieszyć i dziękować za nią Panu Bogu. Wiemy, że nie wszystkie zgromadzenia w tej chwili cieszą się dużą ilością powołań, choć wiemy też, że Duch Święty działa w Kościele i powołuje też nowe zgromadzenia. Zawsze trzeba prosić Pana Boga o to, żeby było ich więcej, bo w Kościele potrzebne są siostry zakonne, ojcowie czy bracia. Zresztą Jan Paweł II mówił, że trudno wyobrazić sobie Kościół bez życia konsekrowanego - powiedział biskup. 2 lutego tradycyjnie odbędzie się także zbiórka na rzecz zakonów kontemplacyjnych. - To bardzo ważna pomoc - podkreślił bp Gurda. Zdaniem przewodniczącego komisji KEP, często decyduje ona o tym, czy siostry mogą się utrzymać. - Prace, które wykonują siostry nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem - teraz to, czym zajmowały się mniszki przejęły firmy. Dlatego trzeba im pomóc, tym bardziej, że siostry są nam bardzo potrzebne. Odczuwamy potrzebę modlitwy za nas, za Kościół i tymi, które to wypełniają są siostry w zakonach kontemplacyjnych - podkreślił bp Gurda. Hasłem tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego są słowa "Jesteście z Kościoła i dla Kościoła".

To jest uświadomienie tej prawdy, którą wszystkie osoby konsekrowane żyją. Bo przecież powołania rodzą się we wspólnocie Kościoła. Rozwijają się w Kościele i dzięki Kościołowi. Osoby, które wstępują do zakonów żyją dla Kościoła czyli dla wspólnoty. Bo kiedy mówimy o Kościele, to mówimy o wspólnocie, czyli o nas wszystkich, i te powołania są również w jakiś sposób naszym udziałem - zaznaczył biskup. W czas roku życia konsekrowanego wpisują się świadectwa powołań zakonnic i zakonników. Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Ok. 12 tys. osób konsekrowanych to zakonnicy. Z kolei w 83 zakonach kontemplacyjnych jest 1320 mniszek. Ponadto w Polsce żyje ok. tysiąc osób zgromadzonych w instytutach świeckich. Ok. 430 osób prowadzi indywidualne formy życia konsekrowanego - są to wdowy, dziewice konsekrowane i pustelnicy. Do stanu dziewic konsekrowanych należą 193 panie. W Polsce jest też 239 wdów i 1 wdowiec. Życie pustelnicze prowadzi, wg ostatnich danych, 5 osób. Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 roku Jan Paweł II. Osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.