Słowo Boże na niedzielę 9 lutego 2020 r.
We wtorek 11 lutego 2020 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzić będziemy XXVIII Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku.
Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało przez Papieża Franciszka cytatem z Ewangelii św. Mateusza: «Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię»
Jednym z celów Światowego Dnia Chorego, którego idea ustanowiona została przez św. Jana Pawła II w 1992 r., jest dowartościowanie cierpienia chorych w wymiarze cielesnym, ale przede wszystkim duchowym. Na kartach Pisma Świętego możemy znaleźć zdanie: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9, 12). Jezus w swoim Słowie mówi nam, że każdy może przyjść do Niego ze swoimi słabościami, chorobami, obawami czy utrapieniem. Bóg chce uzdrowić nasze serca i rany naszych dusz. Cierpienie fizyczne i duchowe daje oczyszczenie, stajemy się bezbronni, przyparci do muru, nie mamy sił poddajemy się i dopiero wtedy dajemy Bogu przestrzeń do działania i dokonywania cudów.
Oto jeden z nich:
Francuz Serge François [Serż Fransła] został uzdrowiony w Lourdes w 2002 roku. Cierpiał na paraliż lewejnogi. Wyzdrowienie było całkowite, tak że mógł pójść pieszo na pielgrzymkę do Santiago de Compostela. Przeszedł ponad półtora tysiąca kilometrów! Jednak dopiero po sześciu latach międzynarodowa komisja lekarska uznała uzdrowienie za medycznie niewytłumaczalne.
W Lourdes oprócz uzdrowień miało miejsce wiele nawróceń. Przykładem może być choćby lekarz Edorado Gemelli. Pobyt w Lourdes i przeżycia, jakich tam doświadczył, spowodowały, że się nawrócił. Wstąpił do zakonu franciszkanów i przybrał imię Augustyn, a swój majątek przeznaczył na ufundowanie kliniki w Rzymie. W klinice tej kilkakrotnie leczony był potem Ojciec Święty Jan Paweł II. Tam został zawieziony po zamachu 13 maja 1981 roku. To właśnie pod tą kliniką zbierali się wierni, modląc się o życie i zdrowie papieża. Zresztą zaraz po wyborze na Stolicę Piotrową wybrał się tam odwiedzić swojego przyjaciela biskupa Andrzeja Deskura. Powiedział wówczas do chorych: „Jesteście - po ludzku mówiąc - słabi, chorzy, ale w rzeczywistości jesteście bardzo mocni i potężni, jak potężny jest Chrystus ukrzyżowany. Otóż wasza moc polega na upodobnieniu się do Niego. Starajcie się wykorzystać tę moc dla dobra Kościoła, waszych bliskich, rodzin, ojczyzny i całej ludzkości, a także dla dobra nowego Ojca Świętego, który ma wielkie zadania, a sam jest bardzo słaby”.
ks. mgr Bernard Twardowski