Słowo na niedzielę 31 sierpnia 2014 r.
Z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich, żołnierzy kampanii wrześniowej, Armii Krajowej oraz młodzieży szkolnej, władz miejskich i przedstawicieli parlamentu i Kościoła 1 września odbędą się w Częstochowie uroczyste obchody 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. M. in. na Placu Pamięci Narodowej zostanie odprawiona Msza św. w intencji w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Częstochowy i regionu. Po Mszy św. odbędzie się Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Natomiast w Wieluniu w ramach obchodów zaplanowano m.in. uroczyste odsłonięcie tablicy "Pamięci Wychowanków Szkoły Powszechnej w Rychłowicach ofiar niemieckiego okupanta w okresie II wojny światowej" i Mszę św. w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Wielunia i okolic celebrowaną przez abp. seniora Stanisława Nowaka. Odbędzie się także konferencja naukowa pt. "Ludność cywilna wobec aktów terroru", nastąpi ponadto złożenie hołdu ofiarom bombardowania w dniu l września 1939 r. W programie znajdzie się także widowisko multimedialne „Historia światłem malowana".
O modlitwę w intencji pokoju i zażegnania konfliktów zbrojnych na Ukrainie i Bliskim Wschodzie prosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. „Niech zbliżająca się 75. rocznica wybuchu II wojny światowej będzie dla nas impulsem do wołania do Pana Boga o dar pokoju”.
Abp Polak zachęca do modlitewnej pamięci nie tylko za tych, którzy w czasie II wojny światowej „stanęli mężnie w obronie naszej Ojczyzny i którym zawdzięczamy wolność”, ale także za wszystkich doświadczających współcześnie okrucieństwa wojny.
„Pragnę zaapelować, byśmy wykorzystali ten dzień nie tylko w intencji modlitwy o pokój w Polsce, ale również o pokój na świecie, zwłaszcza w tych miejscach, w których dziś toczy się wojna, a więc na Ukrainie, w Syrii, w Iraku, na Bliskim Wschodzie. Prosimy o dar pokoju. Chcemy odpowiedzieć też w ten sposób na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, który mówi, że dzisiaj tak bardzo ważna jest modlitwa o pokój, zwłaszcza tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne” – podkreśla abp Polak.
„Pierwszym wyrazem naszej solidarności z osobami dotkniętymi cierpieniem wojny jest zawsze żarliwa modlitwa. Niech zatem nie zabraknie w najbliższych dniach, a zwłaszcza 1 września, naszego ufnego wołania do Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju, i do Jego Niepokalanej Matki. Szczególną pamięcią obejmijmy tak bliską nam Ukrainę, a także Irak, Syrię, Ziemię Świętą oraz inne rejony Bliskiego Wschodu, nie zapominając o Nigerii i innych państwach Afryki. Za Ojcem Świętym Franciszkiem powtarzajmy: Panie, Boże pokoju, usłysz nasze błaganie! Ty daj nam pokój, Ty naucz nas pokoju, Ty nas prowadź do pokoju” - kończy swe wezwanie abp Polak.
ks. mgr Bernard Twardowski