Słowo Boże na niedzielę 26 stycznia 2020 r. 

W tym roku 26 stycznia przypada w Kościele trzecia niedziela zwykła. Ojciec Święty Franciszek postanowił, że trzecia niedziela zwykła będzie zawsze obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Wielkość słowa Bożego pokazała się w życiu św. Jana Bosco, którego wspomnienie będziemy obchodzić 31 stycznia.
Jan Bosco urodził się 16 sierpnia 1815 roku w Becchi (obecnie Castelnuovo Don Bosco, ok. 40 km od Turynu) w rodzinie wieśniaków. Jego ojciec, Franciszek Bosco, zmarł, kiedy Jan miał zaledwie dwa lata. Matka, Małgorzata Occhiena, sama wychowywała trzech synów. W domu panowała bieda, chłopcy wcześnie, bez żadnego wykształcenia musieli podjąć pracę zarobkową. Kiedy miał dziewięć lat, postanowił, że chce być księdzem i mówić ludziom o dobrym Bogu. Bystry chłopiec zauważył, że najwięcej ludzi gromadzą wędrowni kuglarze i cyrkowcy. Nauczył się więc sztuczek i w niedziele czy świąteczne popołudnia robił pokazy.

Kiedy zebrała się spora grupa, sztuczki przeplatał modlitwami, śpiewem i powtarzaniem kazania wygłaszanego rano w kościele. W 1826 roku przyjął Pierwszą Komunię Świętą. Przez pewien czas uczył się łaciny u starego księdza, a po jego śmierci rozpoczął naukę w szkole - najpierw w Castelnuovo, potem w Chieri. Cały czas pracował, aby pokryć koszty nauki. Nie porzucił swojej pasji umilania życia innym - założył Towarzystwo Wesołości. W 1835 roku został przyjęty do seminarium duchownego w Chieri. Jego rozwojem kierował św. Józef Cafasso, wykładowca i spowiednik. 5 czerwca 1841 roku otrzymał święcenia kapłańskie i wyjechał do Turynu na studia teologiczne. Przypadkowe spotkanie z piętnastoletnim sierotą ukierunkowało jego drogę. Zaczął gromadzić ubogą i zaniedbaną młodzież w wędrowne oratorium świąteczne, dla którego w 1844 roku zdobył stałą siedzibę. Ogromne potrzeby przerastały jednak siły i możliwości ubogiego kapłana. Dlatego nieustannie apelował do społeczeństwa, umiał też uzyskać pomoc ze strony rządu. Otoczył zaniedbaną młodzież wszechstronną opieką, nie tylko religijną, ale i życiową: szukał dla nich pracy, organizował rozrywkę, naukę, mieszkanie. Wkrótce przekształciły się one w szkoły elementarne, zawodowe i internaty. Taki model opieki nad młodzieżą szybko zdobywał popularność. Powstawały nowe placówki w innych miastach. W celu ich prowadzenia założył dwie rodziny zakonne: Pobożne Towarzystwo Św. Franciszka Salezego dla młodzieży męskiej — salezjanów oraz zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych dla dziewcząt — salezjanki. Jan Bosco opracował bardzo nowatorski system wychowawczy — „system uprzedzający”: chrześcijański wychowawca musi podchodzić do wychowanka z miłością pasterską, łączącą rozum, religię i dobroć. Tego wszystkiego dokonał św. Jan Bosco dzięki Słowu Bożemu. Jan Bosco zmarł w Turynie 31 stycznia 1888 roku.

ks. mgr Bernard Twardowski