Słowo na niedzielę 2 lutego 2014 r.
W sobotę, 1 lutego 2014 r. biskupi polscy rozpoczynają w Rzymie wizytę ad limina apostolorum (łac. "do progów (grobów) apostolskich") .
Do Watykanu z wizytą do „progów apostolskich" wybiera się ponad 90 polskich biskupów. Jadą wszyscy ordynariusze oraz ich biskupi pomocniczy. Z niektórych diecezji do Rzymu wybierają się także biskupi seniorzy.
Obowiązek odwiedzenia Stolicy Apostolskiej nakłada na hierarchów kodeks prawa kanonicznego. Muszą oni w trakcie pobytu w Rzymie złożyć papieżowi sprawozdanie z powierzonych im obowiązków. Teoretycznie wizyty ad limina odbywają się co pięć lat. Ale polscy biskupi po raz ostatni byli w Watykanie jesienią 2005 roku. Kolejna wizyta – planowana na 2010 rok – została odwołana ze względu na chorobę Benedykta XVI, a potem jego rezygnację.
„Tegoroczną wizytę zaczniemy od wspólnej mszy św. przy grobie Jana Pawła II – mówi bp Wojciech Polak, sekretarz generalny episkopatu. Potem biskupi podzieleni na trzy grupy będą składali wizyty w watykańskich kongregacjach”.
Wizytę w Watykanie poprzedza jednak obszerne sprawozdanie, które każdy biskup musi przekazać do Rzymu kilka miesięcy wcześniej. Powstaje ono na podstawie pytań przesłanych do diecezji ze Stolicy Apostolskiej.
„Są one podzielone na 23 grupy tematyczne i dotyczą kwestii liturgicznych, problemów demograficznych itp. – wyjaśnia ks. Henryk Zieliński, który w diecezji warszawsko-praskiej czuwał nad przygotowaniem ponad 150-stronicowego dokumentu. Sprawozdanie musi być tak przygotowane, by każdy, kto nigdy nie był w Polsce, mógł się zorientować w specyfice naszego Kościoła”.
„W Rzymie hierarchowie nie będą mieszkali w jednym miejscu. – Nie ma takiej możliwości – wyjaśnia bp Polak. – Biskupi będą mieszkali na ogół w tych miejscach, w których zwyczajowo zatrzymują się, będąc w Rzymie”.
Część biskupów zamieszka zatem w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria, gdzie rektorem jest ks. prałat dr Tadeusz Karkosz z Rawicza, część w Domu Polskim im. Jana Pawła II przy Via Cassia. Niektórzy hierarchowie będą mieszkali w Papieskim Instytucie Polskim przy Via Pietro Cavallini, a część zatrzyma się w Domu św. Marty, w którym od początku pontyfikatu mieszka papież Franciszek.
Wszyscy hierarchowie będą spotykali się na wspólnych liturgiach w czterech rzymskich bazylikach: św. Piotra, św. Pawła za Murami, św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.
Biskupi pytani wówczas o główne problemy, z którymi wyruszają do Watykanu wymieniali ubóstwo i bezrobocie, rozbicie tysięcy rodzin, bierność laikatu, zagrożenia jedności Kościoła ze strony niektórych mediów katolickich.
"Problemy Kościoła w Polsce są w dużej mierze problemami, jakie obecnie przeżywa cały Kościół: człowiek, który sam siebie uznaje za miarę prawdy, dobra i piękna – mówi przed wyjazdem do Rzymu abp Henryk Muszyński. Ponadto: skrajny subiektywizm, kwestionowanie obiektywnych norm moralnych i fałszywe pojęcie wolności, bez odniesienia do prawdy. To problem bardzo ważny w Polsce, ponieważ jesteśmy w tej chwili krajem wolnym, a po wielu latach zniewoleń często wolność pojmuje się jako samowolę".
Na zakończenie wizyty – w piątek 7 lutego – biskupi polscy zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka.
Wspierajmy modlitwą naszych arcypasterzy, którzy przybywają do Rzymu „ad limina apostolorum”.
ks. mgr Bernard Twardowski