Słowo na niedzielę 18 września 2016 r.
Pewnego razu do domu św. Joanny de Chantal przyszedł obcy człowiek i zaczął mówić, że katolicy nie mają racji, bo wierzą w to, iż Pan Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie; a Pana Jezusa tam nie ma. Tego wszystkiego słuchała św. Joanna, która miała wtedy 12 lat. Nie wytrzymała i z oburzeniem powiedziała:
- Jak to, więc Pan Jezus nas okłamał. Mój ojciec prezydent królewski wydałby surowy wyrok na pana, gdyby pan twierdził, że król kłamie, a Pan Jezus jest królem nad królami i Panem nad Panami, więc nie może kłamać. Jeśli powiedział, że jest obecny w Najświętszym Sakramencie, to jest obecny.
W „Katechizmie Kościoła Katolickiego” (1377) tak czytamy: Eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne. Cały Chrystus jest obecny w każdej z tych postaci i cały w każdej ich cząstce, a więc łamanie chleba nie dzieli Chrystusa. A dalej (1378) tak czytamy: W liturgii Mszy Świętej wyrażamy naszą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina między innymi klękając lub skłaniając się głęboko na znak adoracji Pana. Ten kult uwielbienia, należny sakramentowi Eucharystii, okazywał zawsze i okazuje Kościół katolicki nie tylko w czasie obrzędów Mszy Świętej, ale i poza nią przez jak najstaranniejsze przechowywanie konsekrowanych Hostii, wystawianie ich do publicznej adoracji wiernych i obnoszenia w procesjach.
„Katechizm Kościoła Katolickiego” poucza nas, że Pan Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie w czasie Mszy Świętej. Jest obecny pod postacią chleba i pod postacią wina. Nieraz choremu nie można podać Komunii Świętej pod postacią chleba, tylko pod postacią wina, bo nie może przełykać, wtedy ten chory przyjmuje całego Pana Jezusa pod postacią wina albo może być taka sytuacja, że jest dużo ludzi, a tutaj ksiądz wziął do Mszy Świętej mało komunikantów - chleba i wtedy po konsekracji w czasie Komunii można połamać Hostię lub komunikanty na mniejsze cząsteczki. A wtedy w każdej cząsteczce jest obecny Chrystus. Często ministrant chodzi z pateną obok księdza w czasie Komunii Świętej, żeby nie upadla na ziemię nawet najmniejsza cząstka, okruszyna Hostii. Dlaczego? Bo pod postacią tej maleńkiej cząstki Hostii jest też obecny Chrystus.
Kiedy skończy się Msza Święta, a zostaną po Komunii Świętej konsekrowane Hostie - komunikanty, to wtedy kładziemy je z czcią do tabernakulum i tam przechowujemy Najświętszy Sakrament dla chorych i dla adoracji.
Możemy potem wziąć Hostię konsekrowaną i umieścić w monstrancji i wystawić do publicznej adoracji, czyli publicznego uwielbiania.
My to robimy codziennie rano i zanosimy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do Kaplicy Wieczystej Adoracji i tam przychodzą ludzie adorować, oddawać hołd Jezusowi i prosić o potrzebne łaski, zdrowie, załatwienie trudnych spraw, pracy.
ks. mgr Bernard Twardowski